nezavisne.com

Da uvoz cvijeća ide utabanim stazama i da raste iz godine u godinu, pokazuju podaci dobijeni od Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, a već godinama Nizozemska je glavna zemlja uvoznica.

Tako je BiH za devet mjeseci ove godine uvezla 14.812.191 kilogram cvijeća vrijednog 26.091.563 marke, što je za skoro tri miliona više u odnosu na godinu ranije u istom periodu.

Uvozimo svježe i suho cvijeće prikladno za bukete ili ukrase, cvjetne pupoljke, lišće, grane, travu, mahovinu, lišaj.

U istom periodu lani BiH je uvezla 13.806.947 kilograma, ukupne vrijednosti oko 23.193.897 KM.

“Cvijeće je najvećim dijelom uvoženo iz Nizozemske, Slovenije, Mađarske, Srbije i Njemačke”, naveli su u UIO BiH.

Takođe, veliki dio cvijeća uvezen je i iz Velike Britanije, Češke, Turske i Kostarike, ali i ostalih zemalja svijeta.

Da najviše cvijeća u BiH ubjedljivo pristiže iz Nizozemske, govori i podatak da je za devet mjeseci ove godine uvezeno 86.969 kilograma u vrijednosti od 1.095.072 KM

Da je Bosna i Hercegovina pogodna za uzgoj cvijeća, potvrđuju i podaci o njegovom izvozu.

“Pa je tako BiH za devet mjeseci ove godine izvezla 797.499 kilograma cvijeća u ukupnoj vrijednosti od 7.455.911 KM, što je 2,3 miliona marka više nego lani u istom periodu, kada je izvezeno 547.648 kilograma u vrijednosti od 5.100. 028 KM”, rekli su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Dodali su da se najveći dio cvijeća izvozi u Hrvatsku, Nizozemsku, Srbiju i Crnu Goru.

Iz banjalučke firme “Rasadnik Slavnić”, koja se bavi proizvodnjom i prodajom ukrasnog bilja i drveća te ostalog zelenila, ističu da kod nas gotovo da nema proizvođača cvijeća koji se bavi izvozom.

“Na našem području ne poznajem nijednog proizvođača da se bavi rezanim cvijećem i da to ide za izvoz. Prva stvar je da mi apsolutno po tome ne možemo konkurisati u EU, Nizozemska tu drži primat na svjetskom tržištu i to su milionski turnusi. Mi ne možemo postići tu cijenu i taj kvalitet da bismo uopšte mogli biti konkurentni na drugim tržištima”, kaže Luka Slavnić, vlasnik firme, za “Nezavisne“.

Istakao je da su oni firma koja se bavi isključivo proizvodnjom za domaće tržište te da nisu radili izvoz.

“Tu su i otežavajuće zakonske norme po pitanju izvoza, na kraju je lakše kod nas izvesti bilo šta drugo nego biljku. Kod nas se ljudi uglavnom bave uvozom”, rekao je Slavnić.

(24sata.info)