
Kineski izvoz porastao je u aprilu zbog porasta pošiljki u zemlje jugoistočne Azije, kompenzirajući nagli pad izvoza robe u SAD nakon što su prošli mjesec stupile na snagu prohibitivne tarife.
Izvoz je prošlog mjeseca porastao za 8,1% u američkim dolarima u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima koje je u petak objavila carinska uprava, što je znatno više od procjena Reutersa o porastu od 1,9%.
Uvoz je u aprilu pao za 0,2% u odnosu na prethodnu godinu, u usporedbi s očekivanjima ekonomista o padu od 5,9%.
Kineske izvozne pošiljke u SAD pale su za više od 21% u aprilu u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz pao za gotovo 14%, prema izračunu službenih carinskih podataka CNBC-a.
Porast ukupnog izvoza mogao bi biti djelimično posljedica pretovara robe kroz treće zemlje i ugovora koji su potpisani prije nego što su tarife objavljene, rekao je u bilješci Zhiwei Zhang, predsjednik i glavni ekonomist u Pinpoint asset managementu. Zhang očekuje da će se podaci o trgovini postupno oslabiti u sljedećih nekoliko mjeseci.
Kineski izvoz u Udruženje jugoistočnih azijskih zemalja porastao je za 20,8% u travnju u odnosu na prethodnu godinu, ubrzavajući se s rasta od 11,6% u martu, dok je uvoz iz bloka porastao za 2,5%, prenosi SEEbiz.
U međuvremenu, kineski izvoz u Evropsku uniju porastao je za 8,3%, dok je uvoz pao za 16,5% u odnosu na prethodnu godinu.
Globalne pošiljke iz Kine zabilježile su međugodišnji rast od 12,4% u martu, jer su firme požurile izvoziti robu kako bi izbjegle više tarife. Uvoz je, međutim, pao za više od očekivanih 4,3% u odnosu na prethodnu godinu, što naglašava izazov Pekinga u oživljavanju domaće potražnje.
Američki predsjednik Donald Trump uveo je carine od 145% na sav uvoz iz Kine, što je potaknulo Kinu da uzvrati carinama od 125% na američki uvoz. Do sada su obje strane nastojale ublažiti ekonomski utjecaj troznamenkastih carina odobravanjem izuzeća za određene kritične proizvode.
Broj kontejnerskih brodova iz Kine u SAD dramatično je pao krajem aprila, rekao je Raymond Yeung, glavni ekonomist za Veliku Kinu u ANZ banci, u bilješci u četvrtak.
Kineska vlada nastojala je pomoći izvoznicima da preusmjere prodaju na domaće tržište, što bi moglo gurnuti gospodarstvo u dublju deflaciju.
(24sata.info)