
Kineske marke automobila i dalje su rijetka pojava u Njemačkoj, čineći samo 0,1% do 0,2% flote ličnih automobila u zemlji od 1. januara 2025., prema analizi dpa podataka Savezne uprave za motorni promet (KBA).
Dok se konkurencija iz Kine osjetila u brojkama globalne prodaje njemačkih proizvođača automobila, brojke pokazuju da to još nije slučaj na domaćim cestama..
KBA-in tromjesečni popis navodi da je na njemačkim cestama bilo tačno 70.046 kineskih vozila prema uskoj definiciji onoga što čini kineske marke, od ukupno 49,3 miliona ličnih automobila u Njemačkoj, prenosi SEEbiz. Značajnih 72% od toga bila su električna vozila.
MG Roewe predvodi skupinu s velikom razlikom s 49.557 vozila. Slijede Lynk & Co i Great Wall Motor (GWM) s nešto više od 6.000 automobila svaki, dok BYD ima oko 4.500. Nio ima oko 1700 vozila, a ostale marke poput Aiwaysa, Xpenga, Leapmotora i Maxusa zastupljene su u nekoliko stotina. Neki brendovi manjeg opsega vjerovatno su grupirani pod “ostalo” u KBA evidenciji.
Većina tih kineskih marki – izuzev Volva, u vlasništvu kineskog Geelyja – tek su nedavno ušli na njemačko tržište. Njihova prisutnost raste, iako sporo, jer još uvijek čine samo oko 1% novih registracija automobila.
Ako se kineske marke promatraju u širem smislu – uključujući Polestar i Volvo Cars, koji pripadaju kineskoj grupi Geely, te Smart, koji je sada zajedničko ulaganje Mercedes-Benza i Geelyja – brojke bi bile u stotinama hiljada ili čak oko milion.
(24sata.info)