Kineski internet korisnici na aplikaciji za društvene mreže RedNote, koja je u Kini poznata po nazivu Xiaohongshu, primijetili su iznenadni priliv novih korisnika koji tvrde da su migrirali s TikToka zbog zabrinutosti da bi američka vlada mogla zabraniti ovu aplikaciju tokom naredne sedmice.

Na Xiaohongshu, kineskoj platformi koja kombinuje karakteristike Instagrama i Pinteresta, hashtagovi poput #TikTokRefugee privukli su stotine hiljada postova sa naloga uglavnom registrovanih u Sjedinjenim Američkim Državama.

Porast aktivnosti doveo je Xiaohongshu, poznat i kao RedNote, na vrh liste najpreuzimanijih aplikacija u američkom Apple App Store-u za samo nekoliko dana, prenosi Xinhua.

TikTok, u vlasništvu kineske internet kompanije ByteDance, ali koji se operativno vodi nezavisno, ima oko 170 miliona korisnika u Sjedinjenim Državama, gotovo polovinu stanovništva te zemlje.

Vašington već godinama pokušava zabraniti TikTok, pozivajući se na neutemeljene zabrinutosti za nacionalnu sigurnost i navodne rizike po privatnost podataka. TikTok bi mogao biti zabranjen 19. januara, jer će američki Vrhovni sud donijeti odluku o primjeni zakona koji bi mogao ili zabraniti TikTok ili prisiliti ByteDance da ga proda američkoj firmi.

Dok s nestrpljenjem čekaju ishod, neki kreatori sadržaja nisu gubili vrijeme ismijavajući se predloženoj zabrani i ironiji koju je ona stvorila.

Pokušali su zabraniti TikTok zbog nacionalne sigurnosti, pa sada svi prelaze na pravu kinesku aplikaciju – rekao je jedan od korisnika na Xiaohongshu, putem kratkog video posta.

Drugi su naveli kako “TikTok izbjeglice” migriraju na legitimne kineske aplikacije kako bi voljno dali svoje podatke direktno.

Predložena zabrana nije izolovan slučaj. U posljednjim godinama, sve veći broj kineskih tehnoloških kompanija, uključujući Huawei i DJI, bili su na meti Vašingtona – koji je uveo niz mjera kako bi ograničio njihovo prisustvo, piše Fena.

(24sata.info)