Kinezi u svojim planovima imaju izgradnju solarne stanice u svemiru, koja bi se zapravo nalazila u geostacionarnoj orbiti na visini od oko 36.000 kilometara iznad Zemlje.

Stanica bi trebala biti široka oko jednog kilometra kada bude završena, a njen zadatak je da prikuplja sunčevu energiju, a da pritom nema problem s ometanjima poput vremenskih uvjeta, noćne tame i atmosfere.

Srž ideje je prikupljanje sunčeve energije, koja je mnogo intenzivnija u svemiru, gdje je gustoća energije do 10 puta veća u odnosu na Zemlju. Potom bi se ta energija pretvarala u mikrotalasno zračenje, a zatim slala na Zemlju za korištenje. Tako bi stanica zapravo postala kontinuirani izvor energije. Također, ovo rješenje ne zahtijeva žicu, nego bi se energija prenosila mikrotalasima do prijemnika na Zemlji.

Ono što je interesantno jeste činjenica da projekt predvode eksperti među kojima je Long Lehao, raketni naučnik s Kineske akademije inženjerstva. On upoređuje značaj solarne stanice s premještanjem brane Tri klisure (najveće hidroelektrane na svijetu) u orbitu.

Što se tiče vremenskog okvira, mala testiranja će se obaviti u stratosferi između 2025. i 2029. godine, MW stanica se očekuje do 2030. godine, a komercijalna GW stanica do 2050. godine.

(24sata.info)