Karni i Pualevr - AP

Kanađani su u ponedjeljak počeli glasati za novu vladu koja će se suočiti s prijetnjama aneksije iz Sjedinjenih Država i direktno se nositi s predsjednikom Donaldom Trampom (Trump), čiji je trgovinski rat obilježio kampanju, prenosi AFP.

Liberalna partija, predvođena novim premijerom Markom Karnijem (Carney), izgledala je kao da će izgubiti od konzervativca Pijera Pualevrea (Pierre Poilievre) sve dok napadi američkog predsjednika na zemlju nisu izazvali iznenadni preokret u prognozama anketa.

Karni (60) nikada nije obavljao izabranu funkciju i tek je prošlog mjeseca zamijenio Džastina Trudoa (Justin Trudeau) na mjestu premijera. Imao je unosnu karijeru investicionog bankara prije nego što je bio guverner centralne banke u Kanadi i Britaniji.

Odgovor na carine

Karni je tvrdio da ga je njegovo globalno finansijsko iskustvo pripremilo da vodi kanadski odgovor na Trampove carine.

On je također obećao da će revitalizirati unutrašnju trgovinu i proširiti ekonomske mogućnosti Kanade u inostranstvu kako bi smanjio oslanjanje na Sjedinjene Države, zemlju za koju Karni kaže da “više ne možemo vjerovati”.

Sjedinjene Države pod Trampom “žele da nas slome, kako bi nas posjedovale”, upozoravao je više puta.

– Ne treba nam haos, treba nam smirenost. Ne treba nam ljutnja, potrebna nam je ozbiljna osoba – rekao je Karni u posljednjim danima kampanje.

Fokus na “domaćim brigama”

Pualevr, 45-godišnji političar od karijere, pokušao je zadržati fokus na domaćim brigama koje su Trudoa učinile duboko nepopularnim pred kraj njegove decenije na vlasti, posebno zbog porasta troškova života.

Lider Torijevaca tvrdio je da će Karni donijeti nastavak onoga što on naziva “izgubljenom liberalnom decenijom”, tvrdeći da samo nova konzervativna vlada može poduzeti mjere protiv kriminala, nestašice stanova i drugih pitanja koja Kanađani ne smatraju prioritetima.

– Ne možete podnijeti još četiri godine ovoga – rekao je on tokom vikenda.

Pualevr je kritizirao Trampa, ali je insistirao na tome da je deset godina lošeg liberalnog upravljanja Kanadu učinilo ranjivom prema novom neprijateljskom južnom susjedu.

Prva biračka mjesta koja su otvorena u ogromnoj zemlji, članici G7 koja se prostire na šest vremenskih zona bila su u Njufaundlend i Labrador.

Dobar izbor

Konačne ankete ukazuju na tijesnu trku, ali su Karnija postavile kao favorita.

Istraživanja su također pokazala da birači vide bivšeg centralnog bankara kao najboljeg kandidata za obračun s Trampom.

Džef Sims (Jeff), koji živi u Kvebeku u blizini kanadske prijestonice Otave, rekao je da veruje da Karni ima “pedigre” da bude premijer.

– Dvije centralne banke pod njegovim nadzorom, mislim da je to dobar izbor – rekao je 46-godišnjak za AFP u nedjelju.

Na skupu konzervativaca vikendom u gradu Oakvileu, zapadno od Toronta, Dženis Vajner (Janice Wyner) odbacila je ideju da je Karni označio odlazak od Trudoa.

Trudoova “politika je zaudarala i to je ista stranka”, rekla je ona za AFP.

“Kanada je jednostavno u haosu. Imam 70 godina. To čak nije ni zemlja koju ja priznajem i brinem se za svoju unuku.”

Kao i mnogi glasači, Nadin Sokol, 41-godišnjakinja koja takođe živi u blizini Otave, navela je “prijetnju koja dolazi iz SAD” kao svoje “pitanje broj jedan”.

Historijski preokret

Pobijede li liberali, to bi označilo jedan od najdramatičnijih preokreta u kanadskoj političkoj historiji.

6. januara, na dan kada je Trudo najavio da će podnijeti ostavku, konzervativci su predvodili liberale s više od 20 bodova u većini anketa, a Pualevr je izgledao na pravom putu da bude sljedeći premijer Kanade, prenosi Avaz.

Ali, Karni je zamijenio Trudoa u kombinaciji s nelagodom u cijeloj zemlji, pa je zbog Trampa transformirao trku.

Agregator anketa javnog emitera CBC u nedjelju je stavio nacionalnu podršku liberala na 42,8 posto, a konzervativaca na 38,8 posto.

Kao i kod američkih izbora, brojevi nacionalnih anketa možda neće predvidjeti rezultat.

Pomno će se pratiti efekat dvije manje stranke – ljevičarske Nove demokratske partije (NDP) i separatističkog Bloka Kvebeka.

Na prošlim izborima, jaki rezultati NDP-a u Ontariju i Britanskoj Kolumbiji, kao i dobar rezultat Bloka u Kvebeku, smanjili su broj poslanika liberala, ali ankete pokazuju da bi se obje manje stranke mogle suočiti s neuspjehom.

Skoro 29 miliona od oko 41 miliona ljudi u Kanadi ima pravo glasa.

Kanađani će izabrati 343 člana parlamenta, što znači da su za većinu potrebna 172 mjesta. Liberali su osvojili većinu 2015. godine, ali su od 2019. godine vladali manjinom.

(24sata.info)