Nisu ni sanjali da ova 52-godišnjakinja ima rijetko i neobično stanje koje će je natjerati da otputuje u Indiju na liječenje.
“Nekoliko dana nakon što su krenuli bolovi na desnoj strani mojih grudi, počela sam da imam problema sa disanjem”, priča ona.
Ubrzo nakon toga doživjela je srčani udar.
Tek su tokom liječenja kojem je naknadno bila podvrgnuta ljekari shvatili da je nešto veoma drugačije sa njenim srcem.
“Ljekari su shvatili da se moje srce nalazi na desnoj strani grudi”, kaže Das, navodi BBC, prenosi RTCG.
Mnogi stanovnici Bangladeša vjeruju da su medicinske ustanove u Indiji bolje. Milioni ljudi svake godine putuju tamo na liječenje i tako je porodica odlučila da odvede Das u Indiju. Nju je pregledao doktor Sidart Mukherdži iz Manipalske bolnice Brodvej, koji ju je operisao u maju ove godine.
“Operisati pacijenta koji dolazi sa dekstrokardijom prilično je teško jer smo mi obično dešnjaci i operišemo na pacijentovoj desnoj strani”, kaže Mukherdži.
“U ovom slučaju smo morali da operišemo na pacijentkinjinoj lijevoj strani, što nam je donekle bila novina, ali naš čitav tim se brzo adaptirao na ovu situaciju.”
Operacija je prošla dobro, a Das se sada vratila kući u Bangladeš, ali će uskoro ponovo doći u Indiju na kontrolu.
Još jedan neobičan medicinski slučaj takođe je nedavno privukao pažnju indijskih medija. Ovaj put se radilo o Indijcu rođenom sa srcem okrenutim ulijevo, ali koje je vremenom mijenjalo položaj, zbog dugih napada kašlja. Reza-ul Karim, 66-godišnji stanovnik države Zapadni Bengal, oduvijek je imao problema sa disanjem dok je odrastao. Karim je rekao: “Bavio sam se sportom kao dijete, ali sam povremeno imao poteškoća sa disanjem i mnogo sam kašljao.”
“Kasnije sam se bavio politikom oko 25 godina”, kaže on, “tako da sam neprestano bio u pokretu. Odlazio sam kod lokalnog ljekara i uzimao lijekove koje mi je on redovno prepisivao.”
Ali prije nekoliko godina, Karim kaže da je počeo da osjeća veliku slabost, što je navelo njegovu zabrinutu kćerku da ga na kraju odvede u Kolkatu na pregled kod ljekara iz Super specijalizovane bolnice Medika.
“Toliko mi je ponestajalo daha da sam imao problema da se uspravim nakon klečanja tokom molitvi”, kaže Karim.
“Izgubio sam svijest dva ili tri puta tokom molitvi.”
Ljekari su otkrili da se njegovo srce premjestilo sa lijeve na desnu stranu nakon što je patio od tuberkuloze kao dijete. Odlučili su da će mu biti potreban pejsmejker da bi mu pomogao da njegovo srce radi normalno i da bi se izliječio njegov hronični nedostatak daha. U junu je Karimu i njegovoj porodici rečeno da je neophodna hitna operacija, a da nije dobio nikakve dodatne informacije. Tek nakon tročasovne operacije ugrađivanja pejsmejkera rečeno im je koliko je ta operacija bila rijetka. Ugrađivanje pejsmejkera je kad se mali elektronski uređaj postavi u grudi da bi regulisao spore elektronske signale u srcu, starajući se da ono ne kuca presporo, što može biti opasno po pacijenta.
Doktor Dilip Kumar, koji je operisao Karima, rekao je da je zahvat bio rijedak zato što se pejsmejkeri obično prave za srca na lijevoj strani. On je rekao da je medicinski tim koristio metod električne provodljivosti srca (CSP), koji nikad ranije nije bio upotrijebljen za srce na desnoj strani. Prema Britanskom kardiološkom društvu, CSP je novi metod održavanja kardiološkog ritma koji koristi sistem provodljivosti samog srca da bi omogućio efikasnu, fiziološku ventrikularnu aktivaciju. Jednostavno rečeno, CSP je metod koji pokušava da održi normalni radni ritam srca preko pejsmejkera.
Karim se takođe osjeća dobro poslije operacije, a uskoro će ići na pregled da bi se procijenio stepen njegovog oporavka. Njegov doktor kaže da on više nema problema sa disanjem i da može lako da se moli – a da ne padne u nesvijest.
(24sata.info)