
I pored mnogobrojnih upozorenja, požar čije posljedice su osjetili građani Sarajeva, ali i okolnih mjesta se ipak dogodio. Iako su ekološke posljedice najprimjetnije, postoje i one skrivene, koje utječu na ljudsko zdravlje. Prema riječima specijaliste pulmologije dr. Aide Forto, rizici su skriveni i mnogobrojni.
“Veliki požari na deponijama smeća mogu imati veliki utjecaj na zdravlje ljudi, posebno na respiratorni sistem. Moramo biti svjesni da deponije često sadrže plastike, gumu, elektronski otpad, medicinski i organski otpad i teške metale i hemikalije, i kada one gore nastaju toksične i kancerogene čestice kao dioksini, dioksid ugljenika i ono što je bitno, teški metali, koji prilikom udisanja ulaze u duboke dijelove pluća”, ističe dr. Forto.
Isto mišljenje dijeli i Berbić koja navodi da svaki požar, pa čak i šumski u atmosferu ispušta štetne materije, i utiče na cjelokupno zdravlje ljudi, ali ističe da požari na deponijama mogu imati daleko veće i nesagledive posljedice.
“Deponija sama po sebi ima različite vrste otpada i zaista je zabrinjavajuće kada taj otpad gori i ugrožava životnu sredinu. Poseban problem predstavlja pucanje membrana deponije, nakon čega dolazi do zagađenja voda, posebno podzemnih voda što u konačnici može ostaviti i veće posljedice nego što mislimo i ovakve situacije se zaista moraju vrlo ozbiljno shvatati”, istakla je Berbić.
Posljedice mogu biti akutne i hronične. One zavise isključivo od dužine izloženosti. Kada je riječ o akutnim posljedicama one su u velikom broju kratkoročne i često se ogledaju u simptomima nadraženosti očiju, nosa i grla. Međutim, ukoliko se radi o dugotrajnoj izloženosti moguća je pojava hroničnih oboljenja, kao što je oštećenje plućnog tkiva, razvoj astme, pa čak i pojava karcinoma.
“Posebno osjetljive grupe su djeca, trudnice i hronični bolesnici, ali treba povesti računa i o zaposlenicima same deponije kao i stanovništvu koje živi u blizini pomenute deponije”, navodi dr. Forto.
Ono što je važno jeste prevencija posljedica, kao i izbjegavanje dugoročne izloženosti toksinima i dimu. Vezano za to, dr. Forto kaže: “Ono što treba savjetovati ljudima jeste da izbjegavaju boravke na otvorenom, da u stanovima zatvore prozore, da ne pale klime, da ukoliko imaju upotrijebe prečišćivaće vazduha, kao i ukoliko baš u tim momentima moraju izlaziti vani, da koriste zaštitne maske”, zaključila je dr. Forto.
(24sata.info)