Ako se plašite gripe ili prehlade bijeli luk može pomoći. Riječ je o namirnici koja je uz med i limun jedna od najboljih za snažan imunitet.
Pomaže u sprječavanju infekcija
Bijeli luk ojačava imunitet, a zbog svojih antibakterijskih, antivirusnih, antifungalnih, antiparazitskih i antioksidativnih svojstava, pomoći će u sprečavanju niza infekcija. Studije također potvrđuju da može poslužiti kao odlična prevencija za mnoge vrste raka.
Bijeli luk dolazi s jednom neugodnom nuspojavom a to je miris koji ostaje satima nakon jela.
Kako ne biste izbjegavali bijeli luk zbog toga, imamo rješenje.
Razlog leži u sumporu
Razlog zašto se jak miris zadržava tako dugo nakon jela je što se spojevi sumpora iz bijelog luka oslobađaju u krvotok tokom probave. Zato osvježavajuće vodice za ispiranje usta neće pomoći kada pokušavate prekriti prepoznatljiv miris ove namirnice.
Ali neka hrana hoće. Istraživači tvrde da jabuke, zelenu salatu, cikoriju, celer, krompir, peršun, mentu, bosiljak ili gljive treba jesti sa ili poslije konzumiranja bijelog luka. Ove namirnice sadrže fenole, spojeve koji u hemijskoj reakciji sa sumporom neutraliziuju miris.
Naučnici su to dokazali masenim spektrometrom, uređajem koji analizira molekule na osnovu njihove mase, a nakon konzumiranja nabrojanih namirnica nivo sumpora je bio znatno niži.
Najviše fenola nalazi se u menti, ali je naučnike iznenadilo i kako list zelene salate, koji ima znatno manje fenola, efikasno potiskuje miris bijelog luka.
(24sata.info)