
Ove firme, koje su dugo vremena bile “žrtve” njemačke odbrambene politike koja je bila oslonjena na zaštitu SAD-a, sada rade na brojnim projektima.
Među njima je “špijunski žohar”, projekt firme Swarm Biotactics. Ova kompanija planira napraviti “kiborg-žohare” koji bi bili opremljeni specijaliziranim minijaturnim “ruksacima” koji omogućavaju prikupljanje podataka u stvarnom vremenu putem kamera.
Električni podražaji trebali bi omogućiti ljudima da daljinski upravljaju kretanjem insekata. Cilj je da oni pružaju obavještajne informacije u neprijateljskim okruženjima, kao što su informacije o položajima neprijatelja.
“Naši bioroboti, bazirani na živim insektima, opremljeni su neuronskom stimulacijom, senzorima i sigurnim komunikacijskim modulima. Njima se može upravljati pojedinačno ili mogu djelovati autonomno u rojevima”, rekao je direktor Stefan Wilhelm.
Pored ove zanimljive ideje, njemačke firme planiraju raditi i robote kojima bi upravljala umjetna inteligencija, kao i male podmornice kojima bi se upravljalo na daljinu, kao što je to trenutno slučaj s dronovima.
Neke od ovih manjih firmi sada savjetuju vladu zajedno s etabliranim kompanijama, takozvanim “prime” firmama poput Rheinmetalla i Hensoldta, koje imaju manji podsticaj da se fokusiraju prvenstveno na inovacije, s obzirom na njihove dugoročne narudžbe za konvencionalne sisteme.
Nacrt novog zakona o javnim nabavkama, koji je u srijedu odobrila Merzova vlada, ima za cilj smanjenje prepreka za start-up kompanije s ograničenim finansijama da se uključe u tendere, omogućavanjem unaprijed plaćanja tim firmama.
Zakon bi također omogućio vlastima da ograniče tendere na ponuđače unutar Evropske unije.
Marc Wietfeld, direktor i osnivač kompanije ARX Robotics koja proizvodi autonomne robote, rekao je da je nedavni sastanak s njemačkim ministrom odbrane Borisom Pistoriusom jasno pokazao koliko duboko ide promjena razmišljanja u Berlinu.
“Rekao mi je: ‘Novac više nije izgovor – sada je tu.’ To je bila prekretnica”, izjavio je.
(24sata.info)