Predsjednik Rusije Vladimir Putin je imao vanredno obraćanje na ruskoj televiziji gdje je ponudio direktne pregovore između Rusije i Ukrajine. Ovim potezom, Putin je ponovo izigrao američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Naime, Putinovo vanredno obraćanje stiglo je nakon što su lideri zemalja okupljenih u takozvanoj “koaliciji voljnih” (Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Poljska), zajedno s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, Trumpu ponudili plan po kojim bi Ukrajina i Rusija na 30 dana, bez uslova, prekinuli sva vojna dejstva.

Prema izvještajima svjetskih medija, Trump je odobrio ovaj plan, koji uključuje uvođenje sankcija Rusiji u slučaju da primirje odbije.

Putin ne želi primirje, osim ako mu to ne odgovara ili treba

Jasno je od početka ovog sukoba da Putin ne želi primirje, a posebno je to slučaj u prethodnih nekoliko sedmica. U očima Putina, primirje bi bilo “znak slabosti”, te bi mogle staviti stvari van njegove kontrole.

Pored toga, ruski predsjednik je do sada primirja, ona privremena, koristio ili kao sliku za javnost, kao što je to bilo slučaj za pravoslavni praznik vaskrs, ili kao mjeru predostrošnosti, kao za veliku vojnu paradu u Moskvi povodom 9. maja.

Međutim, oba ova primirja bila su kratkotrajna, a sada Zelenski, evropski lideri i Trump nude 30-dnevnu obustavu ratovanja. Putin, gledajući kroz prizmu Kremlja, jednostavno nema interes da prihvati primirje, pa se odlučio na drugu taktiku.

Zamjena teza kao taktika izigravanja Trumpa

Putin je, poznavajući kako Trump funkcioniše, znao kako da odgovornost i pritisak prebaci sa sebe.

Naime, ponudom direktnih pregovora, a pri tome još nudeći i vrijeme i mjesto, Putin je uradio ono što Trump najviše voli – simboličnu gestu koja ne znači mnogo.

Ponudom za direktne pregovore, suštinski, Putin odbija 30-dnevno primirje, jer u svom obraćanju nije govorio o obustavi vatre. S druge strane, ti pregovori mogu trajati sedmicama, pa čak i mjesecima, a to vrijeme, barem kroz prizmu Putinovog razmišljanja, Rusiji daje dodatno vrijeme za nova osvajanja u Ukrajini.

Međutim, Putin također zna da zbog odbijanja primirja neće dobiti obećane sankcije, jer je za Trumpa simbolična gesta o direktnim pregovorima korak u pravom smjeru.

Donald Trump je svojom prvom objavom nakon Putinovog obraćanja potvrdio da mu je oba gesta bila dovoljna, te da od “masovnih sankcija”, barem što se tiče SAD-a, neće biti ništa.

Trump, Vance i Witkoff su pokušali promjenu taktike, ali moraju priznati neuspjeh

Pod utjecajem saradnika poput Stevea Witkoffa i JD Vancea, koji imaju poprilično pro-ruske stavove, Trump će ponovo govoriti o “šansi za mir”, ali njegova skoro četiri mjeseca u Bijeloj kući nisu donijela mir koji je obećavao u predizbornoj kampanji.

Ova trojka (Trump-Vance-Witkoff) stava je da do mira prije nije došlo zato što se davao novac za Ukrajinu bez razgovora s Rusijom, ali Putin je još jednom pokazao zašto promjena taktike nije urodila plodom.

Pregovori imaju smisla ako obje strane žele doći do rješenja. Međutim, od početka mirovnog procesa pod američkim starateljstvom, Putin je svojim megalomanskim zahtjevima pokazivao da mu je u interesu da pregovori propadnu.

Iako to nikako ne voli raditi, Donald Trump jednostavno mora priznati neuspjeh u ovom pogledu. Ako to ne uradi, onda će nastaviti “udarati u isti zid”, te biti lak “zalogaj” za Vladimira Putina.

(24sata.info)