Tijelo može da obradi jedno piće na sat. Treba da prođe samo nekoliko minuta nakon popijenog pića da koncentracija alkohola u krvi počne da raste.
U krvotok se direktno iz želuca apsorbuje 20 odsto etanola, a ostalih 80 odsto se vari i prelazi u krvotok iz tankog crijeva.
Zato se nikad ne preporučuje konzumacija alkohola na prazan želudac.
Ako u želucu ima hrane, alkohol će se sporije apsorbovati i dostići manju koncentraciju u krvi, piše 24sata, prenose Vijesti.
U organizmu se etanol zadržava u tkivima bogatim vodom poput mišića. Iz tog razloga alkohol brže djeluje na žene jer imaju manje mišićnog tkiva.
Provjerite šta porast alkohola u krvi radi u tijelu:
0.3 promila
Šire se krvni sudovi i čovjek počinje da osjeća da mu je toplije. Istovremeno se poboljšava i raspoloženje jer mozak počinje da otpušta serotonin i endorfine.
0.5 promila
Čovjek je zakonski nesposoban za vožnju. Raspoloženiji ste i veseliji, oprez je manji, emocije veće, a ponašanje može biti preuveličano.
Postajete manje razboriti i obuzima nas blagi osjećaj vedrine i euforije.
1,2 promila
Smanjene su mentalne sposobnosti i koordinacija. Jezik počinje da zapinje, a čovjek se otežano prisjeća riječi koje želi da izgovori.
Višesatno opterećivanje jetre može da podstakne nakupljanje masnog tkiva, a konstantno opterećenje uopšteno šteti radu jetre.
2 promila
Čovjek s ovoliko alkohola u krvi je jako opijen i gubi većinu motoričkih i mentalnih funkcija. Takođe, postaje seksualno nesposoban jer alkohol prekida rad neurotransmitera u mozgu.
3 promila
Centralni nervni sistem postaje depresivan, čovjek se usporava, a nesvjestica je lako moguća. Veća količina alkohola u krvi od 3 promila stvara opasnost od trovanja alkoholom.
*Vožnja u pijanom stanju se nikome ne preporučuje jer time ugrožavate i svoj i živote drugih.
(24sata.info)