Terminske cijene kakaa u Njujorku probile su granicu od 12.000 dolara po toni, dostigavši novi rekord zbog sve većih zabrinutosti oko smanjene proizvodnje u Obali Slonovače, koja je najveći proizvođač kakaa na svijetu.

Najaktivniji ugovori su porasli za čak 7,4%, dostigavši 12.636 dolara po toni, usljed ponovnih strahova vezanih za proizvodnju kakaa ove sezone. Sušni period dodatno prijeti zasadima, a nagli skok cijena – pri čemu su se terminske cijene u Njujorku utrostručile tokom ove godine – uzrokuje povlačenje kompanija sa tržišta. Smanjena aktivnost dodatno pogoršava oscilacije cijena.

„Trenutni sušni uslovi u zapadnoj Africi mogli bi značajno uticati na smanjenu proizvodnju u februaru i martu“, izjavio je Mark Bouman, analitičar kompanije ADM Investor Services, u svojoj bilješci.

Prema prognozama, u zapadnoj Africi u narednih sedam do deset dana neće biti padavina, prenosi SEEbiz. Dodatno, vjetar Harmatan, koji donosi suvo i prašnjavo vrijeme iz pustinje Sahare, mogao bi dodatno pogoršati situaciju ako bude intenzivan, dodao je Bouman.

Proizvodnja u Obali Slonovače, koja čini više od trećine globalne proizvodnje kakaa, procjenjuje se na 1,9 miliona tona za sezonu 2024-25, prema prosječnim procjenama analitičara i trgovaca koje je prikupio Bloomberg. Ovo je značajno niže u poređenju sa vladinim predviđanjima od 2,1 do 2,2 miliona tona na početku sezone u oktobru. Loša žetva dodatno će otežati napore za obnovu globalnih zaliha, koje su se smanjile nakon rekordnog deficita u prethodnoj sezoni.

Zalihe u skladištima američkih berzi, koje sadrže grah pogodan za isporuku po terminskim ugovorima, trenutno su na najnižem nivou u više od dvije decenije. Takođe, niska likvidnost na tržištu dodatno doprinosi osjetljivosti na promjene cijena, pri čemu se ukupni otvoreni interes kreće blizu najnižih nivoa u više od deset godina.

(24sata.info)