Kakve zdravstvene koristi ima pijenje kafe?

Unatoč stalnim tvrdnjama da postoji “najbolji” trenutak za pijenje kafe zbog zdravstvenih koristi, možda to zapravo nije slučaj. Ono što je istina — i podržano stvarnim istraživanjima — su razne zdravstvene koristi kafe.

Zdravstvene koristi kafe

“Postoje istraživanja koja ukazuju na to da umjerena količina kafe, što znači do pet šoljica dnevno, može pružiti zaštitu od određenih bolesti zbog antioksidanata koje sadrži,” kaže Anna Beery, registrovana dijetetičarka na Univerzitetu Ohio State Wexner Medical Center.

“Studije su pokazale da kafa može smanjiti rizik od tipa 2 dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, određenih karcinoma i Parkinsonove bolesti.”

Prema Shannon O’Meara, registrovanoj dijetetičarki iz Orlando Health-a, kofein je također pokazao da poboljšava performanse tokom aerobnih vježbi ili sporta.

“Također postoje koristi u poboljšanju kognitivne funkcije i sposobnosti fokusiranja, a redovno pijenje kafe također je povezano sa smanjenim rizikom od žučnih kamenaca,” dodaje ona.

U manjim dozama, studije su također otkrile da kafa može pomoći u poboljšanju raspoloženja i smanjenju depresije i anksioznosti. “Kafa ne samo da ima antioksidante i komponente koje djeluju kao protuupalni agensi, već ima i nutrijente uključujući kalij, niacin i magnezijum,” dodaje Beery. Nije loše!

Kada je najbolji trenutak za pijenje kafe?

Postoji li zaista “najbolji” trenutak za pijenje kafe kako bi se iskoristile sve te koristi? Ne. “Trenutno ne postoji istraživanje koje sugeriše specifično vrijeme dana za optimalno zdravlje u vezi s konzumacijom kafe,” kaže O’Meara.

Dakle, najbolji trenutak za pijenje kafe zavisi od osobe i njihovih potreba. “Kafa treba oko 60 minuta da dostigne maksimalne nivoe kofeina u krvi, pa to može uticati na vrijeme kada pijete kafu i kada vam je potrebna stimulacija kofeinom,” dodaje ona.

Međutim, postoje neki faktori koje treba uzeti u obzir, poput mogućih gastrointestinalnih problema ili kofeina u večernjim satima. “Pijenje čaše vode ili jedenje hrane prije kafe može biti najbolje za one koji imaju probavne probleme kada piju kafu na prazan stomak, a također bih bila oprezna da ne pijete kafu previše kasno tokom dana kako to ne bi ometalo san,” kaže Beery.

Iako varira od osobe do osobe u zavisnosti od njihove tolerancije, Beery sugeriše da se izbjegava kafa u kasnijim popodnevnim satima kako kofein ne bi uticao na raspored spavanja.

Kada je najbolje vrijeme za pijenje kafe?

Koliko kafe je previše?

Dok ne postoji specifično vrijeme za pijenje kafe, postoji preporučeni limit na unos kofeina. Prema Beery, većina odraslih ne bi trebala konzumirati više od 400 miligrama kofeina dnevno.

Međutim, ova preporuka varira u zavisnosti od faze života, prema O’Meara. “Na primjer, ako ste trudni, preporučeni maksimum unosa kofeina je 200 miligrama dnevno, ili dvije šoljice kafe.”

Sve ovo se odnosi i na napitke koji nisu kafa, poput gaziranih pića i energetski napitaka, dodaje Beery. “Prekomjerni unos kofeina može povećati vaš srčani ritam, izazvati anksioznost i dovesti do problema sa uspavljivanjem, iako tolerancija na kofein može biti različita za svaku osobu.”

Kako povećati energiju bez povećanja kofeina?

“Ako otkrijete da nemate energije i želite da izbjegnete kofein, prvo što trebate učiniti je osigurati adekvatan san,” kaže O’Meara. “Odrasli bi trebali spavati 7 ili više sati dnevno; da biste radili na povećanju sna, postavite vrijeme za odlazak na spavanje, smanjite vrijeme provedeno na ekranima noću, i osigurajte da vaše okruženje za spavanje bude hladno, tiho i tamno.”

Sljedeća stvar koju trebate učiniti kako biste se osjećali energičnije je osigurati da jedete dovoljno. “Ako ne jedete dovoljno, ne dajete svom tijelu gorivo za proizvodnju energije,” kaže O’Meara, koja napominje da zdrava ishrana uključuje cjelovite žitarice, nemasne ili biljne proteine, voće, povrće i zdrave masti. “Na kraju, da biste se osjećali energičnije, osigurajte da ste dovoljno aktivni i da se krećete tokom dana, jer vježbanje može povećati vašu percipiranu energiju.”

Na kraju, važno je napomenuti da smanjenje stresa može također pomoći u povećanju nivoa energije. “Meditacija, vježbe disanja, odlazak u šetnju ili čak razgovor s prijateljem mogu pomoći,” zaključuje Beery, piše Ljepotaizdravlje.ba.

(24sata.info)