
Govoreći o “historijskom dugu” zemlje prema Sjedinjenim Američkim Državama, Han je jasno stavio do znanja da Seul pristupa predstojećim trgovinskim pregovorima s administracijom predsjednika Donalda Trumpa u duhu saradnje, a ne konfrontacije.
Primjedbe dolaze u kritičnom trenutku u odnosima SAD-a i Južne Koreje, jer nove carine i tekuće globalne trgovinske tenzije prijete da zaoštre dugogodišnji savez dvije zemlje.
Han, tehnokrata veteran koji je stupio na mjesto vršitelja dužnosti predsjednika nakon opoziva i smjene predsjednika Yoon Suk Yeola ranije ovog mjeseca, uokvirio je odgovor svoje administracije na carine Washingtona kao odgovor koji je ukorijenjen u istorijskom savezu i obostranoj koristi.
Južna Koreja se dugo smatrala jednim od najbližih strateških saveznika Washingtona u Aziji, ne samo u sigurnosnim pitanjima već i kroz opsežnu ekonomsku i tehnološku saradnju.
“Uloga SAD je bila ogromna u stvaranju Koreje onim što je sada. Nakon Korejskog rata, Sjedinjene Države su nam dale pomoć, transfer tehnologije, investicije i sigurnosna jamstva”, za koje je pripisao da su pomogli da Južna Koreja postane “veoma ugodno okruženje za ulaganja za strance. Naša industrijska snaga i naš finansijski razvoj i naša kultura i rast i bogatstvo su u velikoj mjeri zaslužni za pomoć Sjedinjenih Država”, rekao je Han.
Trumpova administracija najavila je ranije ovog mjeseca “recipročnu” carinu od 25% na južnokorejsku robu, uprkos postojanju sporazuma o slobodnoj trgovini (FTA) između dvije zemlje.
Ovaj potez iznenadio je mnoge u Seulu i izazvao zabrinutost oko trajnosti trgovinskog pakta, koji je u velikoj mjeri eliminirao carine na američke proizvode koji ulaze u Južnu Koreju.
(24sata.info)