epa08954284 US President Joe Biden and first lady Jill Biden wave as they arrive at the North Portico of the White House, in Washington, DC, USA, 20 January 2021. Joe Biden was sworn in earlier on the same day and became the 46th President of the United States. EPA-EFE/Alex Brandon / POOL

Inaugurirani 46. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Joe Biden s porodicom je ušao u Bijelu kuću.

Bideni su u Bijelu kuću dopraćeni svečanom vojnom paradom.

Nedugo zatim, u Bijelu kuću je stigla i nova potpredsjednica SAD-a Kamala Harris sa svojom porodicom.

Ranije danas Biden se javnosti javio i sa službenog Twitter profila predsjednika SAD-a (@POTUS) i poručio da nema vremena za gubljenje i da je vrijeme da se krene naprijed.

Novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden danas je položio svečanu zakletvu i postao 46. predsjednik u historiji te zemlje. Na inauguraciji u Kongresu u Washingtonu zakletvu je položila i Kamala Harris koja je postala prva žena na funkciji potpredsjednika SAD-a.

Inauguracija se održavala uz maksimalne mjere sigurnosti u kompleksu američkog Kongresa u Washingtonu.

Inauguraciji je prisustvovao ograničen broj ljudi zbog pandemije COVID-19, a na ceremoniji je prisustvovalo oko hiljadu zvanica.

Na inauguraciji nije bilo sada već bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je iz Bijele kuće danas otputovao na Floridu, a bio je prisutan odlazeći potpredsjednik Mike Pence, kao i bivši američki predsjednici Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton, te brojne druge visoke zvanice.

Biden je u obraćanju naciji istakao neophodnost jedinstva nacije te je poručio da će biti predsjednik svih Amerikanaca. Poručio je da je ovo dan Amerike i trijumfa demokracije.

Biden i Harris su potom potpisali dokumente o preuzimanju dužnosti i primili poklone od čelnika američkog Kongresa, a potom su pod jakim mjerama sigurnosti konvojem vozila stigli na Nacionalno groblje Arlington i položili cvijeće na Spomenik neznanom junaku.

(aa)