Dječak iz Gaze - Klix

Dječak Zain jedan je od one djece kojoj je izraelska okupacija ostavila neizlječivu ranu. Zain je izgubio majku prije dva mjeseca; ubijena je u izraelskom bombardovanju izbjegličkog kampa Nusseirat.

Novinar i aktivist Saleh Al-Jafarawi podijelio je video na svom Instagram profilu na kojem se vidi kako Zain spava na grobu svoje majke.

“Majka djeteta Zaina Youssefa Mahne ubijena je prije dva mjeseca tokom bombardovanja logora Nuseirat, i od tada on dolazi svaki dan spavati na njenom grobu”, napisao je.

Al-Jafarawi je upitao Zaina: “Zašto spavaš na kaburu?” Dijete je odgovorilo: “Želim spavati u majčinom naručju”. Na pitanje boji li se bombardovanja i mraka, Zain je odgovorio: “Ne bojim se nikoga. Želim joj dolaziti svaki dan. Jako mi nedostaje”.

Video je izazvao tugu i šok među korisnicima društvenih mreža, a jedan je komentator primijetio: “Rat neće završiti prekidom vatre. Unutar svakog djeteta koje je izgubilo svoju porodicu, postoji rat koji traje zauvijek. Gubitak je smrtonosan osjećaj i oslanjamo se na Allahovu podršku”.

Jedan stanovnik Gaze podijelio je svoje iskustvo gubitka majke i ostalih članova obitelji zbog izraelskog stroja za ubijanje: “Bar može otići na majčin grob. Što se mene tiče, majku su mi ubili, a sestra mi je sa njom ukopana, pored njih otac, braća i sestre, nećakinja, svi zagrljeni. Ne mogu do njih, a ne znam ni jesu li im grobovi u redu ili ne, jer okupaciona vojska ne ubija samo žive; također ruši i krade tijela mučenika”.

Ranije je Fond Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF) opisao Pojas Gaze kao “groblje za djecu”, naglašavajući da ljudi u Gazi žive u uništenoj egzistenciji, zarobljeni u krugu neopisive boli i patnje usred stalnog genocida koji traje od 7. oktobra 2023, prenosi Klix.

Vrijedi spomenuti da je UNICEF od početka izraelskog rata na Gazu više puta izjavljivao da je agresija koja je u toku “rat protiv djece”.

Stručnjak za komunikacije pri UNICEF-u, Tays Ingram, rekla je da su djeca postala negativan odraz ovog rata koji je u toku, trpeći razorne ozljede od zračnih napada, traume od nasilnih sukoba i gubitke. Njihove priče oslikavaju užasnu sliku humanitarnih posljedica sukoba.

“Priroda ovog rata je kaotična, često pogađa civile, uključujući djecu, i košta desetke hiljada života; njegov nerazmjeran utjecaj na djecu je očigledan, budući da je svaka druga osoba u Gazi dijete”, naglasila je.

Prije izbijanja genocida nad Gazom, UNICEF je procijenio da je više od 500.000 djece trebalo mentalno zdravlje i psihosocijalnu podršku u Pojasu Gaze. Danas se procjenjuje da gotovo sva djeca trebaju ove usluge, što iznosi više od milion djece.

(24sata.info)