Metalna ograda visoka pet metara presijeca istočni rub Sinjila, palestinskog grada na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael. Teška čelična vrata i barikade zatvaraju sve osim jednog puta u i iz grada, a nadgledaju ih izraelski vojnici na stražarskim mjestima.

“Sinjil je sada veliki zatvor”, rekao je Mousa Shabaneh, otac sedmero djece, posmatrajući kako radnici podižu ogradu kroz sredinu rasadnika na rubu grada gdje je sadio drveće za prodaju, što mu je bio jedini izvor prihoda.

Zidovi i kontrolni punktovi koje su podigli izraelski doseljenici su bili dio svakodnevnog života za skoro 3 miliona palestinskih stanovnika Zapadne obale. Ali mnogi sada kažu da je dramatičan porast takvih barijera od početka rata u Gazi doveo gradove i sela u stanje trajne opsade.

“Naravno, sada nam je zabranjeno ići u rasadnik. Sva stabla koja sam imao su spaljena i izgubljena. Na kraju su nam prekinuli egzistenciju“, rekao je.

Ograda oko Sinjila je posebno očit primjer barijera koje su niknule širom teritorije, postajući neodoljiva karakteristika svakodnevnog života. Izraelska vojska kaže da ju je podigla kako bi zaštitila obližnji autoput Ramala-Nablus.

“S obzirom na ponavljajuće terorističke incidente u ovom području, odlučeno je postaviti ogradu kako bi se spriječilo bacanje kamenja na glavnu rutu i ponovljeno narušavanje javnog reda, čime se štiti sigurnost civila u regiji”, navodi se u saopštenju.

Budući da stanovnicima i dalje dozvoljavaju ulazak i izlazak kroz jedini preostali ulaz, smatra se da ova politika omogućava “slobodan pristup” gradu, saopštila je vojska.

Ljudi koji tamo žive sada moraju hodati ili voziti uskim, vijugavim ulicama do jedine dozvoljene ulazne tačke. Neki prelazi su zatvoreni pješice kako bi došli do automobila s druge strane. Oni koji su nekada zarađivali za život na okolnom zemljištu su efektivno odsječeni, rekao je Bahaa Foqaa, zamjenik gradonačelnika. Rekao je da je ograda zatvorila 8.000 stanovnika unutar jedva 10 hektara, odsijecajući ih od 2.000 hektara okolnog zemljišta koje je u privatnom vlasništvu.

“Ovo je politika koju okupacijska vojska koristi da zastraši ljude i slomi volju palestinskog naroda.”

Izrael tvrdi da su njegove ograde i barijere na Zapadnoj obali neophodne za zaštitu jevrejskih doseljenika koji su se tamo doselili otkako je Izrael zauzeo teritoriju u ratu 1967. godine.

Israel Gantz, šef Regionalnog vijeća Benjamin koje upravlja sa 47 izraelskih naselja u dijelu Zapadne obale gdje se nalazi Sinjil, rekao je da je ograda bila potrebna jer su njegovi stanovnici bacali kamenje i molotovljeve koktele na automobile na obližnjem autoputu, isključivo zato što su stanovnici bili Jevreji.

“Ukidanje restrikcija za arapske Palestince podstaklo bi masovno ubistvo Jevreja”, rekao je za Reuters.

Oko 700.000 Izraelaca sada živi na teritoriji koju je Izrael okupirao 1967. godine. Većina zemalja smatra da takve zajednice predstavljaju kršenje Ženevskih konvencija koje zabranjuju naseljavanje civila na okupiranoj zemlji; Izrael tvrdi da su naselja zakonita i opravdana historijskim i biblijskim jevrejskim vezama sa zemljom.

(24sata.info)