
U malom mjestu Ilijaš, nadomak Sarajeva, iz skromne tvornice smještene među brdima širi se topli miris karamele i pečenih keksa.
Uđite unutra i pronaći ćete ne samo utješnu nostalgiju za slatkišima iz djetinjstva, već i priču o otpornosti, tradiciji i digitalnoj transformaciji.
Ovo je dom Kondise, prvog proizvođača karamela u Bosni i Hercegovini. Poorodično vođena i ukorijenjena u zajednici, kompanija sada redefiniše što znači biti tradicionalni slastičar u modernom svijetu. Uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske unije, Kondisa je prihvatila digitalizaciju bez žrtvovanja duše svog porodičnog poslovanja.
Sve je počelo 2008. godine kada je porodica Rondić nakon godina bavljenja pekarstvom odlučila stvoriti nešto svoje. Ono što je započelo kao skromni poduhvat ubrzo je preraslo u prepoznatljiv brend, poznat po čajnim pecivima, slanim grickalicama i omiljenom rahat lokumu.
Kondisa je 2013. napravila hrabar potez, postavši prva kompanija u zemlji koja proizvodi karamele. A sada, 2025. godine, dokazuje se da se digitalna inovacija i tradicija međusobno ne isključuju.
“Digitalizacija se nije odnosila na to da hladni strojevi preuzmu vlast – radilo se o tome da ostanemo konkurentni, učinkoviti i održivi, bez ugrožavanja onoga što jesmo. Željeli smo tehnologijom ne zamijeniti ljude, već im pomoći”, kaže Samir Rondić, osnivač i vlasnik Kondisa.
Ta je vizija zaživjela uz pomoć EBRD-ove inicijative Go Digital in Bosnia and Herzegovina – programa sufinansiranog od strane EU koji pomaže malim i srednjim preduzećima (SME) da se prilagode digitalnim procesima i usklade sa standardima EU.
Nakon uspješnog završetka investicionog projekta, Kondisa je dobila bespovratna sredstva EU u iznosu od 15 posto iznosa kredita, što joj je olakšalo investiciju.
Rezultati ulaganja bili su impresivni. Dok su serije prije bile temperamentne i nedosljedne, nove mašine, sa svojim ugrađenim senzorima i automatizacijom, sada svaki put izbacuju karamele savršene teksture, punjenja i oblika. Proces, koji je nekada trajao satima kada su se karamele radile ručno, sada je gotov za nekoliko minuta, bez žrtvovanja kvaliteta.
Ljudska uključenost je ipak ključna.
“Naš tim je prošao opsežnu obuku,” kaže Rondić. “Automatizacija je olakšala zadatke, ali naši su zaposlenici i dalje srce tvornice.”
U tvornici je raspoloženje optimistično. Mnogi su radnici u Kondisi već više od decenije – a neki i duže.
Čak i uz novu tehnologiju, Kondisini tradicionalni recepti ostaju netaknuti. Jedina stvar koja se promijenila je koliko su ti recepti efikasni i održivi.
“Naš novi sustav omogućuje nam bolje planiranje, smanjenje otpada i praćenje emisija”, objašnjava Rondić. “To nije dobro samo za posao, dobro je i za planet.”
U budućnosti Kondisa ima još ambicioznije planove. Kompanija ima za cilj dodatno ulagati u digitalne alate kako bi ojačala svoju prisutnost na lokalnim i regionalnim tržištima, prenosi Indikator.
(24sata.info)