Institut za zdravlje i sigurnost hrane (INZ) napominje da opasnost od zaraze i teških posljedica obolijevanja novim koronavirusom još postoji, te je danas u nekim područjima naše države veća nego ikada.

– Građani trebaju upražnjavati osnovne upute koje su često vrlo slične elementima osnovnog bontona i pristojnosti, te ih se svi i dalje trebamo pridržavati – navode iz INZ-a.

Potrebno je često i temeljito perti ruke sapunom i vodom, najmanje 20 sekundi, ili sredstvima za čišćenje ruku na bazi 70-postotnog alkohola. Pranje ruku sapunom i vodom ili sredstvima za čišćenje ruku na bazi alkohola uklanja viruse koji mogu biti na rukama.

Potrebno je držati distancu od oko dva metra od ljudi, posebno onih koji kašlju i kišu. Kada neko kašlje ili kiše on izbacuje male kapljice koje vrlo lako mogu sadržavati virus.

– Izbjegavajte dodirivati oči, nos i usta rukama, jer rukama dodirujemo brojne površine i rukama možemo “pokupiti” i viruse. Kontaminiranim rukama virus možemo prenijeti do očiju, nosa i usta odakle virus može ući u organizam i izazvati oboljenje. Prilikom kašljanja ili kihanja prekrite usta i nos unutarnjom stranom lakta ili jednokratnom maramicom, a nakon korištenja maramicu odmah bacite u kantu za otpatke i operite ruke sapunom, te ih dezinfikujte – poručuju iz INZ-a.

Respiratorne kapljice šire virus. Bitno je izbjegavati veće grupe ljudi, javna okupljanja i boravak u zatvorenim javnim prostorima, jer se time smanjuje rizik od bolesti koje se prenose kapljičnim putem kao što su prehlada, gripa, COVID-19.

Na radnom mjestu potrebno je organizovati posao u više prostorija u manjim grupama. Kao zamjenu za sastanke moguće je koristiti telefone, video-konferencije, internet, viber grupe, razne multimedijalne komunikacione kanale i slično.

– Izbjegavajte rukovanje, grljenje i poljupce, jer se rukovanje smatra bliskim kontaktom za širenje bolesti koje se prenose kapljičnim putem, te se zbog toga preporučuje da se ljudi što manje rukuju, na taj način smanjujući rizik potencijalnog prijenosa bolesti kao što su gripa i COVID-19. Provjetravajte prostorije i boravite na otvorenom ali bez bliskih kontakata s drugima. Često provjetravanje prostorija je mjera prevencije kapljičnih infekcija disajnih puteva, sugerišu stručnjaci – preporučuju iz INZ-a.

U INZ-u upozoravaju da, ako osoba ima simptome respiratorne infekcije (povišenu temperaturu, kašalj, kihanje), treba nositi zaštitnu masku i telefonom se obratiti svom ljekaru. Svaka osoba koja ima čak i blagi kašalj ili nisku temperaturu (37,3°C ili više) mora ostati kući. Potrebno je osigurati da su na radnom mjestu i u domu sve površine čiste i higijenski ispravne.

– Stavite sredstva za dezinfekciju ruku na vidljiva mjesta. Za pranje ruku u toaletima osigurajte tekuću vodu, po mogućnosti toplu, i sapun, kao i papirnate ubruse za jednokratnu upotrebu. Postavite kante za otpatke s poklopcem za sigurno odlaganje iskorištenih papirnatih ubrusa i drugog otpada u toaletima i drugim prostorijama. Promovirajte dobru higijenu u vašim organizacijama i domovima – navodi se.

INZ dodaje da građani trebaju pratiti i primjenjivati preporuke koje izdaju nadležne zdravstvene institucije i ustanove na području BiH, FBiH i ZDK. Informacije o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji i preporukama na području BiH, FBiH i ZDK moguće je pronaći na web stranicama Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (inz.ba), kao i Federalnog ministarstva zdravstva (fmoh.gov.ba) i Zavoda za javno zdravstvo FBiH (zzjzfbih.ba), dok su nove informacije Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o COVID-19 dostupne na engleskom na njihovoj službenoj stranici (who.int).

(FENA)