Posljednji meč 33. kola bio je rezervisan za “Derby della Madonnina” koji su igrali vječiti rivali, Inter i Milan. Ovaj milanski derbi poseban je jer je upravo nakon posljednjeg zvižduka na ovom derbiju Inter postao novi prvak Italije zahvaljujući pobjedi rezultatom 1:2.

Jedan od najvećih derbija svijeta Derbi Milana u posljednjem vijeku igran je više od 200 puta prema podacima Transfermarkta. Milanski rivali su snage odmjeravali u ligaškim mečevima, domaćem kupu, ali i u susretima najelitnijeg fudbalskog takmičenja, Lige prvaka.

Govorimo li o uspješnosti kroz historiju međusobnih duela, Inter je u blagoj prednosti jer na svom kontu ima 80 pobjeda, dok je Milan slavio u 71 duelu. Neriješeno je bilo u 67 navrata.

Ipak pobjede u derbijima nisu mjerilo uspješnosti jedne ekipe. Najbolje mjerilo za to su svakako osvojene titule, a u tom parametru uspješniji je Milan koji u svojim vitrinama ima 49 osvojenih trofeja, a gradski rival ima 43 osvojena trofeja.

Zanimljiv historijski podatak je i največa pobjeda u historiji derbija koja se desila prije 23 godine kada je Milan slavio sa visokih 6:0.

No nakon historijskih činjenica, vratimo se u sadašnjost koja kaže da je Interu pobjeda protiv gradskog rivala značila i novu titulu prvaka Italije.

Upravo u tom pravcu je i krenuo večerašnji meč odigran pred nešto više od sedamdeset hiljada navijača, iskusni defanzivac Francesco Acerbi je na asistenciju Benjamina Pavarda u 18. minuti donio prednost Interu. Posljednji gol u kome su direktno učestvovala dva defanzivca kao strijelac i asistent u milanskom derbiju viđen je u maju 2012. godine kada je Maicon pogodio, a asistenciju je upisao legendarni Javier Zanetti.

Do kraja sjajnog prvog poluvremena viđeno je još nekoliko odličnih prilika na obje strane, ali se rezultat “Derby della Madonnina” nije mijenjao tako da su gosti bili na samo 45 minuta od novog dvadesetog jubilarnog trofeja prvaka Serie A.

Novi korak ka pobjedi u derbiju i osvajanju titule “Nerroazuri” su napravili već u četvrtoj minuti nastavnka. Marcus Thuram se sjajno snašao i riješio svog čuvara, a nakon toga odlično šutirao i pogodio za 2:0. Bio je to 12. ovosezonski gol za francuskog napadača, ali i 19. put da je Thuram direktno učestvovao u golovima svoje ekipe. Od francuskog napadača su u debitantskoj sezoni uspješniji bili samo Zlatan Ibrahimović, DIego Milito i Romelu Lukaku.

Za dramu na San Siru u finišu susreta zaslužan je stoper Milana, Fikayo Tomori koji je odlično pratio rasplet situacije i odbijenu loptu neometan sa par metara pospremio iza leđa Sommera. Tomoriju je to bio četvrti gol u ovoj sezoni.

Finiš susreta nije mogao proći bez varnica na terenu, a sve je rezultiralo crvenim kartonom za kapitena Milana, Thea Hernandeza i rezervistu Intera, Denzela Dumfriesa koji je u igru ušao 85. minuti. Do kraja je Milan ostao bez još jednog igrača, zamjenik kapitena Calabria je dobio direktan crveni karton.

Sa 81. pobjedom u “Derby Della Madonnina” Inter je osigurao ukupno dvadesetu titulu prvaka Italije te će tako iznad grba na dresovima “Nerroazura” biti dvije zvjezdice. Naredno kolo Inter igra na domaćem terenu i dočekuje Torino, a Milan će igrati novi derbi i gostovat će Juventusu.