
Indijske porezne vlasti isporučile su visoke porezne račune velikim multinacionalnim firmama čime se očito nanosi šteta naporima premijera Narendre Modija da olakša poslovanje inozemnim firmama i nametne Indiju kao alternativu Kini za proizvodnju robe.
Zadnjih mjeseci firme kao što su Volkswagen, Kia ili Samsung dobile su porezna rješenja u ukupnom iznosu većem od dvije milijarde dolara što je drastičan primjer, kako to kažu analitičari, predatorske prakse indijskih poreznih vlasti prema stranim kompanijama.
Uprkos potezima indijske vlade da poboljša poslovnu klimu smanjenjem korporativnog oporezivanja i pojednostavljivanjem načina prikupljanja poreza, porezni djelatnici ostaju ukorijenjeni u socijalistički pogled na poslovne ljude kao na varalice, ocjenjuje predsjednik fonda rizičnog kapitala Aarin Capital iz Bangalorea Mohandas Pai. Rekao je i da bi predloženi zakon o porezu na dohodak dopuštao poreznicima uvid u elektronsku poštu, društvene medije ili platforme za pohranu podataka u oblaku bez prethodnog sudskog odobrenja.
“Porezna uprava je zakon za sebe”, komentirao je jedan stručnjak za porezno pravo.
Indijski tretman stranih firmi je već dugo bolna tačka dok velike multinacionalne kompanije pokušavaju povećati ulaganja u najbrže rastuću veliku svjetsku ekonomiju. New Delhi je posebno zloglasan po nametanju poreznih obveza retroaktivno, prenose Financije hr. Vodafone i Cairn Energy su potrošili godine osporavajući porezne odluke vrijedne više milijardi dolara da bi na kraju spor dobili na međunarodnoj arbitraži.
Jedan od problema su loše napisani zakoni i regulativa otvorena za tumačenja.
Volkswagen, Kia i Samsung su optuženi za izbjegavanje uvoznih carina. Najveća bitka vodi se s Volkswagenom jer se radi o sporu od 1,4 milijarde dolara.
U sudskom dokumentu koji je vidio Financial Times indijska podružnica Škoda Auto Volkswagen India navodi da je slijedila naputke poreznih vlasti, ali da su poreznici po vlastitom nahođenju izabirali dokaze za poreznu obvezu.
Samsung se bori da ospori iznos od 600 miliona dolara vezan za uvoz telekomunikacijske opreme. U toj firmi tvrde da je riječ o problemima u tumačenju klasifikacije robe.
Maruti Suzuki, ogranak japanskog proizvođača automobila, objavio je prošlog mjeseca da će pokušati osporiti poreznu obvezu od 346 miliona dolara za finansijsku godinu koja je završila u ožujku 2022.
Neki su porezni sporovi sa stranim firmama stari više od decenije. U posljednja dva desetljeća je njihova ukupna vrijednost narasla s oko 20 milijardi dolara na 180 milijardi dolara.
Poreznih problema nisu lišene ni domaće firme. Najveći indijski zračni prijevoznik IndiGo je najavio da će nastojati osporiti poreznu obvezu od 110 miliona dolara.
“Uvijek kada vlada nastoji popuniti proračun javlja se tendencija rasta poreznih zahtjeva i oni koji ih uspiju ostvariti dobiju promaknuće”, kazao je Pramit Pal Chaudhuri, stručnjak za južnu Aziju u konzultantskoj firmi Eurasia Group.
(24sata.info)