Foto: Vijesti.ba

Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini, u proteklih je par sedmica iznijela niz pitanja i konstatacija u vezi sa vlastima u RS, tačnije onom dijelu koji je pod sankcijama i o s njima povezanim kompanijama.

Ambasada SAD-a je u prvoj objavi objavila podatak da se “u proteklih 18 mjeseci Vlada RS samo na Banjalučkoj burzi zadužila za više od 1,1 milijardu KM, što je značajan iznos koji ne uključuje čak ni komercijalne kredite koje je Vlada RS uzela, a čiji uslovi nisu dostupni na javni pregled”.

– Dakle, ako je Vlada RS-a ipak završila s deficitom i dalje ima problema s isplatama i rokovima isplate socijalnih usluga i subvencija za poljoprivredu, postavlja se pitanje gdje je nestao sav taj novac?”, pitaju iz Ambasade SAD-a.

Uslijedila je nova objava, a ticala se dodjele sumnjivih ugovora.

– Vlada RS je 2023. i 2024. godine potpisala ugovore vrijedne preko 70 miliona KM s kompanijama Prointer, Kaldera i Sirius 2010. Sve kompanije koje su sada pod sankcijama američkog OFAC-a zbog njihove uloge u omogućavanju korupcije, navode iz američke Ambasade i pitaju gdje je novac!?.

Gdje je novac, ključno je pitanje još jedne poruke.

“Kompanije povezane s sankcionisanim pojedincima i politički moćnima često restrukturiraju vlasništvo korporacije kako bi sakrile uključenost porodice. Ko ima koristi od ovih neprozirnih poslovnih transakcija? Gdje je novac?”, upitali su iz Ambasade.

Uslijedilo je i pitanje – “Šta je s potrebama građana RS?”

“Sankcionisani pojedinci i politički moćnici vode RS kao porodični posao od kojeg profitiraju porodica i prijatelji. Šta je s potrebama građana RS?”

Da se radi o uskim privatnim interesima te da za građane niko ne mari, jasno je poručeno i u zadnjoj objavi Ambasade SAD.

“Porodica Dodik je dobivala povlašteni tretman i primala poticaje, dobivala ugovore i osvajala tendere od vlade RS-a i institucija. Koliko legitimnih firmi i njihovih radnika, koji nisu povezani s porodicom Dodik, je propustilo prilike?”, kažu iz Ambasade SAD-a.

Svaka od ovih prozivki, ukoliko bi bh. pravosuđe uistinu radilo svoj posao, mogla bi biti trag koji bi doveo do novog procesa. Radi se, prema iznesenom, o djelima visoke korupcije, odnosno davanja javnog i novca građana pojedincima i firmama povezanim sa samim političkim vrhom.

 

(24sata.info / Vijesti.ba)