Antimalarik hlorokin i njegov derivat hidroksihlorokin mogu da se primjenjuju u liječenju COVIDA-19 samo u kliničkim ispitivanjima i u “hitnim programima”, upozorila je Evropska agencija za lijekove (EMA).
Nekoliko zemalja svijeta omogućilo je da se pacijentima oboljelim od koronavirusa prepišu antivirusni lijekovi, ne čekajući rezultate kliničkih ispitivanja o njihovoj efikasnosti koja se upravo sprovode.
Rezultati prvih istraživanja u Francuskoj i u Kini obećavaju, međutim efikasnost hlorokina i hidroksihlorokina “još treba dokazati” i te aktivne supstance se smiju primjenjivati u liječenju COVID-19 samo u slučaju krajnje nužde, ističe evropska regulatorna agencija.
“Veoma je važno da u liječenju COVID-19 pacijenti i medicinsko osoblje koriste hlorokin i hidroksihlorokin samo kod odobrenih indikacija i u okviru kliničkih ispitivanja i hitnih programa na nacionalnom nivou”, stoji u obrazloženju.
I hlorokin, sintetski derivat kinina i hidroksihlorokin koji se uglavnom primjenjuje u liječenju lupusa i reumatoidnog artritisa, mogu da imjui teške nuspojave, naročito ako se uzimaju u većoj dozi od preporučene ili u kombinaciji sa drugim lijekovima.
“Ne smiju da se uzimaju bez recepta i bez ljekarskog nadzora i ne smiju da se prepisuju bez odobrenih indikacija osim u okviru kliničkih ispitivanja i protokola odobrenih u pojedinoj zemlji”, dodaje EMA.
(Hina)