
Hrvatska elektroprivreda (HEP) u ovoj godini je pripremila investicije u rekordnom iznosu koji prelazi 830 miliona eura, a veliki dio se odnosi na modernizaciju distribucijske elektroenergetske mreže, izjavio je predsjednik uprave te firme Vice Oršulić prigodom posjeta gradilištu buduće najveće solarne elektrane u Hrvatskoj..
Riječ je o sunčanoj elektrani Korlat koja treba imati priključnu snagu od 75 megavata (MW), a vrijednost investicije je 70 miliona eura. Na elektrani rade kineski izvođači radova Norinco International i Shandong Electric Power Engingeering Consulting Institute.
Namjera je da SE Korlat s radom započne iduće godine, a očekivanja godišnja proizvodnja je 165 milijuna kilovat-sati struje čime se može opskrbiti oko 50 hiljada domaćinstava. Ako se tome pridoda obližnji vjetropark Korlat koji radi od 2021.. godine, tada će se zadovoljavati potrebe oko 100 hiljada domaćinstava.
Korlat zapravo tako postaje hibridni energetski park kao jedan od ključnih projekata u energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji Hrvatske. Zbog toga je gradilište posjetio i predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković.
Za SE Korlat su pripremni radovi počeli protekloga decembra, a krajem prošloga mjeseca počelo je postavljanje nosača konstrukcije za ugradnju 160 tisuća fotonaponskih modula, prenose Financije hr. Moduli će biti montirani na konstrukciju s jednoosnim sustavom praćenja Sunca što povećava učinkovitost elektrane, objavio je HEP.
SE Korlat se gradi kreditom Evropske banke za obnovu i razvitak i Europske investicijske banke u iznosu od 62 miliona eura koji je do 80 posto vrijednosti osiguran državnim jamstvom.
Na istoj lokaciji je dalje plan izgraditi baterijski spremnik snage do 30 MW i kapaciteta do 90 megavat-sati te dodatnu sunčanu elektranu od 40 MW.
HEP u sklopu zelene tranzicije ima namjeru izgraditi projekte ukupne snage veće od 1.500 MW, a za to je potrebno ulaganje od 1,7 milijardi eura. U to su uključene sunčane elektrane, vjetroelektrane, baterijski spremnici, hidroelektrane i reverzibilne hidroelektrane.
“U ovom trenutku na mreži imamo deset neintregriranih sunčanih elektrana, a sedam u izgradnji. Dodatnih je osam projekata u visokom stepenu razvoja među kojima i sunčana elektrana Sukošan snage 45 megavata. U Zadarskoj županiji razmatramo mogućnost izgradnje obnovljivih izvora energije ukupne snage veće od 500 megavata i procijenjene vrijednosti ulaganja oko 420 miliona eura. Izgradnja obnovljivih izvora i jačanje mreže u fokusu su naših investicijskih planova koji samo u ovoj godini iznose rekordnih više od 830 miliona eura. Značajan dio odnosi se na projekt modernizacije hrvatske distribucijske elektroenergetske mreže vrijedan 286 miliona eura koji se financira sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti”, izjavio je Oršulić.
Na području Elektre Zadar u ovoj godini predviđena ulaganja u distribucijsku mrežu prelaze 16 miliona eura.
“Među njima se ističu projekti novih trafostanica Poličnik gdje je nedavno završena izgradnja objekta te Zadar Istok gdje su u tijeku radovi na kabelskom raspletu iz trafostanice. U toku je i priprema izgradnje iznimno važne trafostanice Zadar zapad. Na zadarskom području provodi se i dio projekta zamjene postojećih i polaganja novih podmorskih kabela za sigurnu opskrbu jadranskih otoka na 11 dionica ukupne duljine više od 20 kilometara. Projektom je obuhvaćeno i nekoliko otoka u zadarskom akvatoriju,za koje će se kabeli položiti do kraja godine, a to su Vrgada, Dugi otok, Silba i Ugljan”, naveo je HEP.
(24sata.info)