Širom svijeta 18. juni se obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, a tim povodom se oglasio i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres. Zanimljivo, u poruci je uz rijetke zemlje spomenuo Bosnu i Hercegovinu, koje su svjedočile posljedicama govora mržnje.

“Govor mržnje je oznaka diskriminacije, zlostavljanja, nasilja, sukoba, pa čak i zločina protiv čovječnosti. Gledali smo ovu predstavu od nacističke Njemačke do Ruande, Bosne i dalje”, napisao je Guterres.

Naglasio je kako ne postoji prihvatljiva razina govora mržnje, te da svi moraju raditi na njenom iskorijenjivanju.

 

Danas je govor mržnje usmjeren protiv raznih grupa, često na temelju rasističkih atribucija, etničke pripadnosti, vjere, ideologije ili političke orijentacije. Posljednjih mjeseci svjedoci smo porasta antisemitskih i antimuslimanskih slogana mržnje na internetu i u javnim izjavama utjecajnih vođa. Govor mržnje može biti usmjeren protiv žena, izbjeglica, migranata, rodno varijantnih osoba i transrodnih osoba te protiv manjina. Masovno je pojačan snažnim utjecajem digitalnih platformi i alata koji su omogućili širenje slogana mržnje preko granica i kultura“, poručio je generalni sekretar UN-a u poruci.

Dodaje kako države imaju obavezu prema međunarodnom pravu spriječiti i boriti se protiv poticanja na mržnju te promovirati različitost, međusobno razumijevanje i solidarnost. Moraju se suočiti s izazovom i ispuniti te obveze, a istovremeno osigurati da mjere koje poduzimaju podržavaju pravo na slobodu izražavanja i štite manjine, kao i druge zajednice.

(24sata.info/n1)