Hapšenje Alexandara Bezrukavyija u Bosanskoj Krupi bilo je prvi korak u raskrinkavanju široke mreže krijumčarenja eksploziva koja je operisala širom Evrope, ali s posebnim fokusom na Balkan, piše britanski Guardian.
Ovaj list otkriva kako je Bezrukhovny bježao iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, dva dana putujući kroz šume na sjeverozapadnoj granici naše zemlje, kako bi pristigao u našu zemlju.

Poslao poruku supruzi, a zatim uhapšen

“Bezrukavyi je poslao poruku svojoj supruzi, obećavajući joj da će uskoro ponovo biti zajedno u Rusiji, i kontaktirao je svog prijatelja kako bi finalizirao planove za povratak kući, koristeći nove falsifikovane dokumente i let iz susjedne Srbije”, piše Guardian.

Ipak, nešto iza dva sata ujutro, službenici Specijalne policije MUP-a Unsko-sanskog kantona, uz pomoć Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), uhapsili su ovog državljana Rusije.

Riječ je bila o operaciji koju je vodila Poljska, a koja je ciljala na osumnjičenu kriminalnu mrežu pod ruskim pokroviteljstvom. Ova ćelija je optužena za slanje paketa sa kamufliranim eksplozivima teretnim avionima širom Evrope, što je izazvalo požare na tri lokacije.

“Poljski tužioci vjeruju da je Bezrukavyi bio dio zavjere za slanje pošiljki s eksplozivima u SAD i Kanadu, što bi predstavljalo veliku eskalaciju sabotažne kampanje za koju zapadni sigurnosni zvaničnici vjeruju da ju je Moskva pokrenula u posljednje tri godine širom Evrope. Zapadni sigurnosni zvaničnici smatraju da bi eksplodirajući paketi mogli izazvati pad aviona i masovne žrtve”, piše ovaj britanski list.

Dalje kažu kako je ova zavjera došla do samog vrha obavještajne strukture u SAD-u, te da su visoki zvaničnici administracije bivšeg predsjednika SAD-a Joea Bidena pozvali svoje ruske kolege i zahtijevali od Vladimira Putina da to zaustavi.

Tri mjeseca nakon hapšenja u BiH, Bezrukavyi je izručen Poljskoj uz veliku medijsku pažnju. Na slici objavljenoj u poljskim medijima prikazan je muškarac u lisicama, sa lancima na gležnjevima, kako ga sprovode dvojica maskiranih pripadnika organa reda prilikom izlaska iz aviona.

Poljski tužilac je u saopćenju naveo da će Bezrukavyiju biti suđeno “zbog koordiniranja sabotažnih akcija u Poljskoj i drugim državama, koje su uključivale podmetanje požara u zgradama i slanje kurirskih paketa sa zapaljivim materijalima.”

Tvrdio da je “prevaren”

U komunikaciji sa osobama bliskim njemu, Bezrukavyi je tvrdio da je bio prevaren – nesvjesno iskorišten za dostavljanje paketa koji su koordinirani putem aplikacije Telegram, bez znanja o njihovoj pravoj svrsi. Drugi članovi grupe tvrdili su isto.

“Korišteni smo kao slijepi magarci. Namjestili su nam sve”, rekao je jedan od njih za Guardian.

Što se tiče samog Bezrukavyija, njegova priča o bijegu iz Rusije vodi preko više zemalja u Evropi. U Rusiji ga policija traži zbog brojnih krivičnih prijava, uključujući nelegalno posjedovanje oružja, provalu, pljačku i krivična djela povezana s drogom.

“Prema onima koji ga poznaju iz Rusije, zaradio je mnogo novca baveći se raznim švercerskim poslovima u ukrajinskoj regiji Donjeck, uključujući krijumčarenje cigareta preko granice pod kontrolom separatista u Rusiju. Ruski sudski dokumenti iz 2019. godine pokazuju da je bio kratko uhapšen, a zatim optužen za učešće u organizovanoj kriminalnoj grupi”, piše Guardian.

Put bijega: Od Rusije, preko Ukrajine, Poljske i Španije, do Hrvatske i BiH

Prije nego što su ga ponovo mogli uhapsiti, pobjegao je u Ukrajinu i nastanio se u Harkivu – gradu koji su ruske snage gotovo zauzele u ranim danima invazije. Tokom rata se navodno krio u Ukrajini, da bi prema procurjelim podacima s granice 17. februara 2024. uspio napustiti zemlju i otići u Moldaviju.

Do maja je ušao u šengensku zonu preko Hrvatske, a kasnije je dobio špansko boravište putem fiktivnog braka sa ukrajinskom ženom.

“Nije mogao da se vrati u Rusiju jer je još uvijek bio tražen tamo, pa je ostao u Evropi čekajući da Moskva povuče optužnice”, tvrdila je njegova prava supruga Natalija u telefonskom intervjuu za ovaj britanski list.

Iz Španije, Bezrukavyi se preselio u Varšavu, gdje je provodio vrijeme s grupom ukrajinskih prijatelja i poznanika. Dijelio je stan na periferiji grada s Vjačeslavom Čabanenkom, Ukrajincem uredne brade, nadimka “Pončik” (Krofna) zbog zdepaste građe, kojeg je upoznao još u Harkivu.

“Čabanenko je također imao kriminalnu prošlost, navodno je proveo pet godina u ruskom zatvoru zbog premlaćivanja supruge i tašte. Također se sprijateljio sa Serhijem Jevsejevim iz ukrajinskog grada Lucka, koji je kasnije uhapšen i za kojeg se vjeruje da je pomogao u operaciji”, piše Guardian.

Posao s pošiljkama se činio kao laka prilika za zaradu

U ljeto 2024. godine, grupa je navodno počela tražiti poslove preko Telegram kanala na ruskom jeziku, koje često koriste ukrajinske izbjeglice. Među legalnim oglasima za posao i savjetima o smještaju, naišli su na anonimni nalog pod imenom VWarrior, za koji poljske vlasti vjeruju da ga je vodio operativac GRU-a.

Taj nalog je počeo nuditi kurirske poslove koji su plaćani stotinama dolara po zadatku. Blizak saradnik Bezrukavyija, koji je grupi obezbjeđivao automobile za operacije, otkrio je nove detalje o pošiljkama za Guardian.

“Paketi su izgledali sasvim nasumično – seks-igračke iz Kine, vibratori, lubrikanti, kozmetika… mislili smo da je to bezvrijedno smeće”, rekao je Kiril, čije je ime promijenjeno radi njegove sigurnosti, a koji se trenutno skriva u trećoj zemlji, van Evrope i Rusije.

Kiril je rekao da bi im nalog, poznat samo kao “VWarrior”, putem Telegrama slao spiskove stvari koje treba kupiti, koje bi onda prikupljali i pakovali u kutije. Nalog je često koristio različite profile, svi sa riječju “warrior” u nazivu.

“VWarrior” je grupi obično naređivao da dostave kutije s jedne lokacije na drugu u Poljskoj i Litvaniji, ali ih je barem dvaput uputio da ih pošalju preko DHL-a, tvrdi Kiril. Sve uplate kuririma bile su izvršene u kriptovalutama.

“Možda je istina da je svrha tih paketa bila zla. Mi smo samo htjeli laku lovu, posao koji ne uključuje drogu ili oružje, ali ispostavilo se da su to bili paketi za testiranje neke poremećene stvari”, rekao je Kiril.

Poljske vlasti su kasnije otkrile da je najmanje jedan od paketa koje je poslala grupa oko Bezrukavyija sadržavao improviziranu zapaljivu napravu, skrivenu među seks-igračkama, napravljenu od mješavine hemikalija, uključujući visoko reaktivni magnezijum.

Tokom tri dana u julu, evropske sigurnosne agencije su bile uzdrmane nizom od tri odvojene eksplozije paketa – svi poslani iz Litvanije – koji su eksplodirali u Birminghamu (Velika Britanija), Leipzigu (Njemačka) i u blizini Varšave (Poljska).

Zapadne sigurnosne agencije su odmah posumnjale da iza ovih incidenata stoji ruska obavještajna služba, jer su se dogodili u kontekstu niza drugih neprijateljskih akcija – uključujući podmetanje požara, sajber napade, krađu podataka i ciljanje podmorskih kablova.

Četvrti paket – poslan od strane drugog člana mreže povezane s Bezrukavyijem – pomogao je poljskim vlastima da shvate šta se zapravo događa. Poslan iz Vilniusa 18. jula, paket je pripremio ukrajinski državljanin Vladyslav Derkavets i bio je maskiran kao pošiljka kozmetike i seks-igračaka.

Za razliku od ostalih, ovaj paket nije eksplodirao, već je ostao neoštećen u skladištu u Varšavi, što je omogućilo istražiteljima da ga pregledaju i analiziraju njegov sadržaj.

Reuters je ranije izvijestio da su naprave bile programirane da se zapale koristeći tajmere prepravljene iz jeftine kineske elektronike koja se inače koristi za praćenje izgubljenih predmeta. Njihov efekat je pojačan tubama koje su izgledale kao kozmetika, ali su zapravo bile ispunjene zapaljivim gelom koji je sadržavao spojeve poput nitrometana.

Izvor navodi da je pošiljku koordinirao nalog VWarrior, koji je platio preko posrednika koristeći kriptovalutu, konkretno Tether token.

I dalje nije potpuno jasno koju tačnu ulogu su Bezrukavyi i njegovi saradnici imali u vezi s tri zapaljena paketa.

Međutim, svi kuriri djelovali su unutar iste mreže i prevozili sličan sadržaj – seks-igračke i masažne jastuke.

I nakon eksplozija se nastavili baviti poslom

Dok su evropski zvaničnici pokrenuli multinacionalnu potragu za počiniocima misterioznih požara, grupa oko Bezrukavyija nastavila je sa kurirskim poslovima, očigledno po instrukcijama VWarriora.

Dana 1. augusta, Bezrukavyi i Čabanenko prošetali su kroz pijacu na periferiji Varšave. Odabrali su dva para Nike patika i šest kompleta sportske odjeće, koje su spakovali u plastičnu kesu. VWarrior im je potom naložio da pošalju robu na fiktivne adrese u Washington i Ottawu putem DHL-a.

Ove pošiljke izazvale su sumnju kod poljskih sigurnosnih službi, koje su već bile u stanju visoke pripravnosti nakon niza eksplozija. Slanje američke markirane odjeće natrag u Sjevernu Ameriku – uz visoke transatlantske troškove dostave – nije imalo mnogo smisla.

Poljski istražitelji su ubrzo zaključili da paketi s odjećom nisu sadržavali eksploziv, za razliku od prethodnih pošiljki. Umjesto toga, vjerovali su da su ove pošiljke bile test – “probna vožnja” za ispitivanje međunarodnih kurirskih ruta i vremena isporuke u svrhu budućih ruskih operacija usmjerenih ka teretu koji ide prema Sjevernoj Americi.

Četiri dana nakon odlaska na pijacu u Varšavi, poljska policija je stigla u stan koji su dijelili Bezrukavyi i Čabanenko, te uhapsila potonjeg.

Jevsejev, koji je zajedno s Kirilom obezbijedio automobil, pobjegao je u Španiju, gdje je kasnije uhapšen i izručen poljskim vlastima. Derkavets, Ukrajinac koji je poslao paket koji nije eksplodirao, uhapšen je u Poljskoj.

Kiril je razgovarao s novinarima Guardiana iz treće zemlje, gdje se trenutno skriva. Izvor iz policije potvrdio je da je Poljska za Kirilom izdala crvenu potjernicu Interpola zbog “sabotaže i špijunaže terorističke prirode.”

Bezrukavyi je bio u kupovini namirnica kada je policija došla po njega. Njegovi prijatelji su ga, prema riječima njegove supruge Natalije, upozorili na raciju, pa se nije vratio kući, već je pobjegao.

Pobjegao je u Slovačku, gdje je narednih nekoliko sedmica proveo skrivajući se po malim selima. Donio je odluku da pokuša vratiti se u Rusiju, rekavši Nataliji da bi radije riskirao hapšenje kod kuće nego nastavio da se skriva po Evropi. Ali dok je bio u BiH, poljske vlasti su mu ušle u trag.

Varšava je smatrala da je Bezrukavyi dovoljno važan da je šef domaće obavještajne službe lično otputovao u BiH kako bi s tamošnjim kolegom razgovarao o njegovom izručenju, prema izvoru upućenom u sastanak.

Rusija ga također željela

Postoje i indicije da je i Rusiji bilo stalo do Bezrukavyija. Nedugo nakon njegovog hapšenja u Bosni, ruski zvaničnici su pokrenuli paralelan zahtjev za izručenje – pozivajući se na krivični predmet iz 2019. godine kao osnovu.

Moskva često koristi stare optužnice – ili pokreće nove – protiv svojih državljana, uključujući obavještajce i biznismene povezane s Kremljom, kako bi imala pravni osnov za traženje njihovog povratka.

Bezrukavyijeva prošlost, vezana za kriminalne krugove u Rostovskoj oblasti, ne sadrži klasične pokazatelje koji se inače pojavljuju kod pripadnika GRU-a koji su putovali radi izvođenja operacija u Evropi. Zvaničnici zapadnih obavještajnih službi kažu da Moskva, pogođena zabranama putovanja i sankcijama, sada sve više koristi “slobodnjake” na terenu.

“Ono što sada vidimo jeste da službeni pripadnici ruskih obavještajnih službi rijetko napuštaju teritoriju Rusije, već radije regrutuju agente koji obavljaju posao na daljinu, često putem Telegrama”, rekao je jedan evropski sigurnosni zvaničnik.

Ti slobodnjaci možda ni sami ne znaju šta tačno rade, ili mogu biti pouzdani koordinatori, koji primaju naređenja od kontakata iz sigurnosnih službi i dalje angažuju druge da vode operacije.

Drugi zapadni sigurnosni zvaničnik, koji je bio informisan o slučaju, rekao je za Guardian da vjeruje kako je Bezrukavyi svjesno radio za GRU, koji je i usmjeravao operaciju slanja paketa s odjećom.

On je regrutovao prijatelje – mnoge s kriminalnim dosijeima i u teškoj finansijskoj situaciji – koji možda nisu u potpunosti razumjeli pravi cilj zadataka koji su im dati.

Kiril je za Guardian rekao da nikada nije posumnjao da bi paketi mogli biti povezani s obavještajnim radom. Priznao je, međutim, da ne može biti potpuno siguran da ni njegov stari prijatelj Bezrukavyi nije znao pravu svrhu pošiljki.

Možda je znao više nego što je govorio. Ali čak i tada, rekao je, ne vjeruje da bi njegov prijatelj djelovao iz neke više ideje ili patriotskog motiva.

“Siguran sam da to nije radio ‘za domovinu’ – samo je htio laku lovu. Bio je kriminalac cijeli život,“ rekao je Kiril.

Dodao je i da je “jedna stvar sigurna.”

“Ako ruske službe nastave sa sabotažnom ofanzivom, uslijedit će nova hapšenja. Biće još onih koji žele brzu zaradu, a neko će se uvijek naći da to iskoristi”, rekao je Kiril.

(24sata.info)