Google je u četvrtak otpustio stotine zaposlenika u svom odjelu za platforme i uređaje, zaduženom za Android softver, Pixel telefone i Chrome preglednik, izvijestio je The Information, pozivajući se na osobu s izravnim saznanjima o situaciji, piše biznis.

Prema izvještaju koje prenosi Reuters, otkazi slijede nakon što je firma u januaru ponudila otpremnine zaposlenicima tog odjela.

“Otkada smo prošle godine spojili timove za platforme i uređaje, fokusirali smo se na to da postanemo agilniji i učinkovitiji u poslovanju, što je uključivalo i određena smanjenja broja radnih mjesta uz program dobrovoljnog odlaska koji smo ponudili u januaru”, pojasnio je glasnogovornik Googlea za The Information.

Bloomberg je u februaru izvijestio da je Google otpustio zaposlenike u svom odjelu za cloud usluge, dodajući da je taj val otkaza zahvatio samo nekoliko timova.

Reuters podsjeća i da je Alphabet, matična firma Googlea, još u januaru 2023. odlučio otpustiti 12.000 zaposlenika, odnosno šest posto globalne radne snage.

U novembru iste godine na udaru se našao i Googleov odjel za zapošljavanje u kojem su otkaze dobile stotine ljudi.

Otpuštanja su nastavljena i u 2024., nakon što je tvrtka u siječnju objavila da će otpuštati zaposlenike u svojim odjelima za prodaju oglašavanja i glasovne asistente, hardverskim timovima odgovornim za Pixel, Nest i Fitbit, kao i u onom koji se bavi razvojem tehnologije proširene stvarnosti, prenose Financije hr.

To se i potvrdilo u aprilu, kada je bez posla ostao neodređeni broj radnika u različitim timovima. Uz to, zaposlenicima su ukinute brojne pogodnosti, između ostalog i prijenosni kompjuteri

Tada su objavili i da se razlog krije u želji za smanjivanjem troškova te dodatnim ulaganjima u podatkovne centre u Europi.

Google je tako potpisao ugovor s Kairos Powerom o korištenju malih nuklearnih reaktora za generiranje golemih količina energije potrebne za napajanje svojih podatkovnih centara.

Taj će im sporazum, naveli su, omogućiti početak korištenja prvog reaktora ovog desetljeća i uključivanje više reaktora do 2035. godine, no pojedinosti o vrijednosti ugovora niti lokacijama fabrika nisu poznate.

Troškovi su im porasli i zahvaljujući nagodbi s talijanskim sudom, postignutoj u februaru. Tom je prilikom ured državnog tužitelja u Milanu objavio da je zatražio obustavu postupka protiv evropskog odjela Googlea nakon što je američka firma pristala platiti porezni dug od 326 miliona eura.

Iznos od 326 miliona eura obuhvaća sankcije, kazne i kamate, nakon što je istraga je pokazala da firma nije prijavljivala prihod u Italiji i da nije plaćala poreze. Kada se poreznom dugu dodaju kazne, Google bi, prema procjenama, u talijanski proračun morao uplatiti milijardu eura.

Uz to će morati platiti i oko 2,4 milijarde eura koju im je još 2017. izrekla Europska komisija, a lani je potvrđena nakon što im je odbijena žalba.

Odlukom od 27. juna 2017. Komisija je utvrdila da je Google u trinaest zemalja Europskog privrednog prostora (EGP) na svojoj stranici s rezultatima općeg pretraživanja davao prednost rezultatima vlastitog uspoređivača proizvoda u odnosu na one konkurencije.

Google je tako na prvom mjestu isticao rezultate pretraživanja vlastitog uspoređivača proizvoda te ih prikazivao u “okvirima”, uz vizualno i tekstualno privlačne informacije.

(24sata.info)