
Godišnja inflacija u Španiji je u aprilu pala sa martovskih 2,3 odsto na 2,2 odsto, što je najniža cifra za šest mjeseci koja je u skladu sa prethodnom preliminarnom procjenom, objavio je danas španski Nacionalni institut za statistiku (INE).
Inflacija u španskom sektoru stanovanja i komunalija iznosi 4,2 odsto, što predstavlja značajan pad u odnosu na martovskih 5,7 odsto, prije svega zahvaljujući sporijem rastu cijena električne energije i padu cijena gasa za 3,2 odsto međugodišnje.
Doprinos ukupnom smanjenju inflacije došao je i iz sektora transporta, gdje su cijene pale za 1,6 odsto na godišnjem nivou.
Cijene hrane i bezalkoholnih pića su porasle za dva odsto međugodišnje, a cijene alkoholnih pića i duvana za 2,6 odsto, što u oba slučaja predstavlja usporavanje u odnosu na mart.
Godišnja stopa bazne inflacije u Španiji je, nasuprot tome, porasla sa martovskih dva odsto na 2,4 odsto u aprilu, što sugeriše da pritisci u baznim komponentama potrošačke korpe i dalje postoje.
Na mjesečnom nivou, potrošačke cijene u Španiji su porasle za 0,6 odsto, a to je ubrzanje u odnosu na skromnih 0,1 odsto u martu, navodi se na veb stranici INE, prenosi Tanjug.
(24sata.info)