
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron izazvao je diplomatske potrese – od Bliskog istoka, preko Europe, pa sve do Washingtona – nakon što je najavio da će Francuska u septembru postati prva zapadna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija koja će priznati palestinsku državu.
Ipak, ova odluka nije donesena iznenada.
Tokom posjete egipatskom gradu Al-Arishu, na granici s Gazom, u aprilu, Macron je bio duboko pogođen humanitarnom katastrofom koja se tamo odvija. Po povratku u Francusku jasno je dao do znanja da će Pariz uskoro krenuti putem priznanja.
U saradnji sa Saudijskom Arabijom, Macron je osmislio plan prema kojem bi Francuska, zajedno s partnerima iz G7, Velikom Britanijom i Kanadom, priznala palestinsku državnost, dok bi se arapske zemlje ohrabrile da ublaže stav prema Izraelu kroz jednu konferenciju pod okriljem Ujedinjenih nacija. Međutim, uprkos višesedmičnim razgovorima, nije uspio pridobiti podršku drugih država.
Tri diplomata navode da se Velika Britanija nije željela suočiti s bijesom Sjedinjenih Američkih Država, dok je Kanada zauzela sličan stav, ostavljajući Macrona da djeluje samostalno, piše Reuters.
“Postajalo je sve jasnije da ne možemo čekati druge partnere”, rekao je jedan francuski diplomata, dodajući da će Francuska raditi na pridobijanju podrške drugih zemalja do konferencije o rješenju dvije države planirane za septembar.
U domaćem političkom prostoru, Macron se suočavao sa sve većim pritiskom da nešto učini, s obzirom na val ogorčenja izazvan potresnim slikama iz Gaze. No, s obzirom na to da Francuska ima i najveću muslimansku i najveću jevrejsku zajednicu u Europi, te duboko polariziran politički ambijent, nije bilo lako pronaći potez koji bi zadovoljio sve strane, prenosi Radiosarajevo.
Izrael i njegov čvrsti saveznik Sjedinjene Američke Države oštro su osudili francuski potez, nazivajući ga nagradom za palestinsku militantnu grupu Hamas, koja upravlja Gazom i čiji je napad na Izrael 7. oktobra 2023. pokrenuo aktuelni rat.
Macron je prethodno obavio opsežne razgovore o ovom pitanju i s Donaldom Trumpom i s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom.
Trump je u petak izjavio da odluka Francuske “nema nikakvu težinu”, ali je dodao da je Macron “dobar momak”.
Francuski zvaničnici ranije su razmatrali da objava bude na konferenciji zakazanoj za juni u Ujedinjenim nacijama, koju su zajedno trebale organizirati Francuska i Saudijska Arabija, s ciljem da se skicira put ka održivoj palestinskoj državi uz istovremeno osiguranje izraelske sigurnosti.
Međutim, ta konferencija je odgođena usljed intenzivnog američkog diplomatskog pritiska i izraelskih zračnih udara na Iran.
Macronova izjava od četvrtka povezana je s novim, izmijenjenim terminom te UN-ovom konferencijom, koja će se održati u ponedjeljak i utorak na ministarskom nivou. Pariz planira i drugu konferenciju, ovog puta s prisustvom šefova država i vlada, na marginama Generalne skupštine UN-a u septembru, gdje će Macron formalno objaviti priznanje Palestine.
Neki analitičari smatraju da Macron koristi obećanje o priznanju kako bi izdejstvovao ustupke od predsjednika Palestinske uprave Mahmouda Abbasa, umjerenog rivala Hamasa, kao i od drugih regionalnih aktera.
“Macron ovdje djeluje kao katalizator da Palestince potakne na neophodne reforme, Arape na formiranje stabilizacione sile, a Hamas na razoružanje”, rekla je Rym Momtaz, glavna urednica bloga Strategic Europe koji vodi think tank Carnegie Europe.
Drugi pak upozoravaju da, iako priznanje ima simboličku vrijednost, funkcionalna palestinska država neće postojati ni nakon završetka rata u Gazi.
“Priznanje od europskog teškaša poput Francuske pokazuje koliko raste frustracija zbog tvrdokornih izraelskih politika”, rekao je Amjad Iraqi, viši analitičar Međunarodne krizne grupe.
žFrancuski zvaničnici ukazuju na mjesece izraelskog lobiranja kako bi se spriječila Macronova odluka – uključujući žestoke kritike Netanyahua – kao dokaz da ova odluka ima težinu za izraelsko rukovodstvo.
Izvori upoznati sa situacijom tvrde da su izraelska upozorenja Parizu uključivala prijetnje smanjenjem razmjene obavještajnih podataka, otežavanjem francuskih regionalnih inicijativa, pa čak i neizravne najave moguće aneksije dijelova Zapadne obale.
Međutim, francuski zvaničnici su zaključili da će Netanyahu ionako poduzeti sve što smatra korisnim za izraelske interese na Zapadnoj obali – bez obzira na to šta Francuska učini po pitanju priznanja.
U srijedu je izraelski parlament izglasao neobavezujuću deklaraciju kojom se poziva vlada da primijeni izraelske zakone na Zapadnu obalu, što se široko tumači kao de facto aneksija teritorije. Taj razvoj događaja dodatno je ubrzao francusku odluku.
“Ako postoji trenutak u historiji kada treba priznati palestinsku državu, pa makar i simbolično, onda je to vjerovatno sada”, rekao je jedan visoki francuski zvaničnik.
(24sata.info)