Ovakva odluka je donesena na današnjem sastanku ministra Forte, predstavnika Direkcije za civilnu avijaciju Bosne i Hercegovine (BHDCA) i ostalih subjekata avijacije. Forto je kao razlog za ovakvu odluku istakao stanje u avijaciji u cijelom svijetu.
“Tržište je najizazovnije u historiji zbog potražnje koja je veća od ponude. Po deset godina se čeka na isporuku aviona. Aviokompanije imaju snagu ucjenjivati ili pregovarati na žustar način s aerodromima. Zbog toga pokušavamo pomoći aerodromima da budu konkurentni na evropskom tržištu”, ukazao je, prenosi Klix.
Naglasio je da su na današnjem sastanku dogovorili produženje moratorija na aviotakse do 1. aprila, ali da se nakon toga te takse vraćaju i to 3 KM po odlazećem putniku, od čega će se 20 posto vratiti aerodromima za razvoj poslovanja, dok je ranije to iznosilo 3 posto.
“To znači da će aerodromi moći pregovarati s aviokompanijama na drugi način kako ne bismo imali protestne odlaske niskobudžetnih aviokompanija”, dodaje.
Najavio je da će novi zakon o avijaciji biti u proceduri do kraja ove godine, a da će se njime ispuniti jedna od najvećih kritika Evropske komisije, a to je da je BHDCA potkapacitirana i da možda neće moći raditi svoje posao.
Tvrdi da koeficijenti državnih službenika nisu toliko visoki da bi se mogli finansirati stručnjaci za upravljanje nečim što je nešto kompleksno poput avijacije.
“Taksa će biti ključni prihod BHDCA kako bismo mogli zaštititi naše nebo. Kada sve saberemo i oduzmemo, očekujemo da zajedno s vlasnicima aerodroma i drugim nivoima vlasti napravimo povrat takse i da taj efekat ne bude negativan u poslovanju s niskobudžetnim kompanijama”, istakao je ministar Forto.
Kako je kazao, Aerodrom Sarajevo je već našao zajednički jezik s Vladom Kantona Sarajevo jer je uspio uspostaviti veliki broj destinacija, što se vidi i u broju putnika.
(24sata.info)