
- Moć znanja, preciznost tehnologija, finoća luksuza – ovako bismo, u najkraćem, predstavili kompaniju Forster Rohner Ilidža, respektabilno ime u evropskim i svjetskim okvirima luksuzne tekstilne industrije.
- S Elmom Memić, direktoricom FRIL-a, te članovima njezinog tima razgovarali smo o profesionalnom sazrijevanju i učenju u okrilju industrije, o savremenim tehnologijama i visokim standardima, tržištu i zahtjevima.
- Ovaj bosanskohercegovački tim izgrađuje organizaciju koja uči te kreira kulturu mogućnosti i nije pretjerano reći da svojim remek-djelima postavlja strandarde i svjetskoj modi daje nove smjernice.
AJLA ŽUJO DEMIROVIĆ
Kakvom dragocjenom otmjenošću ispuniti onoga koji već uživa u obilju?
Najfinije izvezenom tkaninom.
Onom koja nastaje u pogonima kompanije Forster Rohner na Ilidži.
. . .
Forster Rohner Ilidža članica je renomirane švicarske grupacije poznate po visokoj modnoj tehnologiji i saradnji s najprestižnijim modnim kućama svijeta. Svoje operacije u Bosni i Hercegovini pozicionirala je kao centar inovacija, vještina i fleksibilnosti.
U razgovoru s Elmom Memić, direktoricom ove kompanije, i članovima njezinog tima dotakli smo se različitih tema: početaka kompanije u Bosni i Hercegovini, savremenih tehnologija u tekstilnoj industriji koje omogućavaju proizvode namijenjene najizbirljivijima, industrijskih kretanja i mjesta koje Forster Rohner zauzima u svijetu i Bosni i Hercegovini, nužnosti učenja i filozofije koja omogućava rast poslovanja i razvoj pojedinaca i poslovnih zajednica te podršci i povjerenju neizostavnima na putu uspjeha.
Kako je sve počelo?
Forster Rohner Ilidža s radom je započela 2017. godine. Prvi koraci u tekstilnoj industriji nisu bili jednostavni, a kamoli lagodni. Na samom početku razgovora, Memić se prisjeća tih prvih dana – premda dolazi iz porodice u kojoj je radna etika temeljna vrijednost, svijet tekstila za nju je bio nova zemlja: „Meni je, od samog starta, kao mentor dodijeljen kolega Suvad Bašić, COO naše matične kuće. On je, zapravo, osoba koja je od samog početka nesebično dijelila svoje znanje sa mnom. Nije jednostavno, čak ni za tekstilnog stručnjaka, steći sva potrebna, pa čak i minimalna znanja da bi se smatralo da su osnove za proizvodnju veza obezbjeđene. Osim brzog usvajanja informacija, morala sam biti i vrlo fleksibilna, temeljita u vještini: kako odmah prepoznati šta je u tom trenutku ključno, a šta manje važno od mora važnih informacija.“
Tekstilna industrija, preciznije tekstilna modna industrija, grana je koja visoko vrednuje detalje i ne tolerira propuste, ma kako sitni bili. U sredini takvih istančanih zahtjeva značaj Bašićeve podrške je nemjerljiv: „Sve je bitno. U našoj branši svaki je detalj nužan. Ali u trenucima kada se tehnologija firme gradila od temelja, bilo je potrebno pristupiti svemu na poseban način; i tu je kolega Suvad bio izuzetno nesebičan. Doslovno sam trčala za njim. Gdje god bi išao unutar naše grupacije — ja bih išla za njim i nudila da prevodim, da pomognem, kako god mogu. A zauzvrat sam učila. Sve što bih usvojila, prenosila sam dalje na tim i širila znanje među zaposlenicima. Na našu sreću, uposlenici su imali i obezbjeđenu edukaciju direktno od kolege Suvada.“
Po zanimanju psiholog i KB terapeut, Memić se kao profesionalac prethodno razvijala dalje od okruženja tekstilne industrije pa su motivi angažiranja u ovom sektoru zanimljivi i duboko lični. „Rekla bih da me usmjerila možda prilika, možda neka nagonska potreba za izazovima. Život nije ni predug ni prekratak, ali čovjek ima želju da se ostvari i doprinese gdje god može“, jednostavno govori i dodaje: „U jednom trenutku osjetila sam da sam dala mnogo prethodnoj instituciji u kojoj sam radila, da sam ostavila jake temelje. Tada sam osjetila da trebam ići dalje. Smatrala sam da moja karijera treba biti povezana s mjestom gdje mogu najviše doprinijeti. Srećom, u moj tim se uključuju članovi s ogromnim potencijalom. Ogrom- na je prednost da se svakodnevno može izvući benefit iz potencijala kojim se krećemo proizvodnim pogonom. Danas bih smatrala uvredom prema sebi da taj potencijal — koji može biti dobar za društvo, zajednicu, naše ljude, mene samu i moju porodicu — ne iskoristimo.“
“Strateškim ulaganjem, pažljivim odabirom osoblja i educiranjem, kompanija je osposobljena za vrlo kompleksne naloge, koji zahtijevaju mnogo promišljenosti, metodološkog pristupa i brzine — jer klijenti ne žele nešto za mjesec dana, oni žele nešto odmah. U tom smislu, uspjeh kompanije ne ostavlja prostora za skromnost: „Mi smo u tekstilu kao Ferrari u automobilskoj industriji. Radimo remek-djela za koja, zaista, treba da se zna”, ističe Memić…”
Mi izrađujemo remek-djela! Stopostotno izvozno orijentirani, prepoznati i visoko cijenjeni u društvu biranih partnera, modnih kuća i klijenata svjetskog nivoa, Forster Rohner, međutim, u Bosni i Hercegovini još ne uživa onakav glas kakav bi trebao. „Mi radimo za renomirane svjetske modne kuće, za klijente, pa i javne ličnosti na svjetskom nivou, koji, gledajući materijalno, imaju apsolutno sve. Jako je teško dosegnuti ideju, doprijeti do toga šta je to što njih još može usrećiti. A mi to uspijevamo. Mi ih ponovo usrećimo, iako već imaju sve. Mi uspijemo. Mi radimo remek-djela“, govori Memić.

Strateškim ulaganjem, pažljivim odabirom osoblja i educiranjem, kompanija je osposobljena za vrlo kompleksne naloge, koji zahtijevaju mnogo promišljenosti, metodološkog pristupa i brzine — jer klijenti ne žele nešto za mjesec dana, kad će možda već odustati od toga. Oni žele nešto odmah.
U tom smislu, njihov uspjeh ne ostavlja prostora za skromnost: „Mi smo u tekstilu kao Ferrari u automobilskoj industriji. Radimo remek-djela za koja, zaista, treba da se zna.“
Izazovi nisu razlog za odustajanje i stvaranje klime neuspjeha
Nakon početnih uspjeha, uslijedio je period pandemije COVID-19. O tom periodu Memić govori: “Ljudski gledano, uplašila sam se. Moram otvoreno reći da sam se uplašila, ali moram i iskreno priznati da je taj strah bio neopravdan. Jer, kada imaš tim i ekipu koja hoće da radi, hoće da doprinosi i ne boji se izazova, moraš uspjeti. Moj strah je bio neopravdan.“
Tokom pandemije COVID-a postignuti su izvanredni rezultati, a ono što je najvažnije istaći, bili su na raspolaganju i drugim firmama. To je, kako ističe, izuzetno važna tačka. Prilike su bile veoma neizvjesne i nije se moglo računati na kontinuirane naloge. Međutim, sve što se moglo uraditi — radilo se. „I drugim kompanijama, kad se javila mogućnost da ih povežemo i pomognemo da dobiju posao – to smo učinili. Smatram to velikim korakom — ne samo za očuvanje radnih mjesta u našoj firmi, nego i u drugim. Mi smo se tada preorijentisali na proizvodnju maski — koje nisu bile obične. Radili smo zaista jedan program koji je bio izvanredan i na taj način smo prebrodili taj period“, prisjeća se Memić te zaključuje:
„“Želim da kažem: COVID, kao i bilo koji drugi izazov ovog tipa koji može doći u budućnosti — ne smije biti razlog za odustajanje i stvaranje klime neuspjeha.”
Od izazova do 101% rasta: Fleksibilnost i kultura mogućnosti pokretači uspjeha Forster Rohner Ilidža
Forster Rohner Ilidža primjenjuje poslovnu filozofiju matične kuće, koja se ukratko može sažeti u rečenicu: „Nema da ne može, ima samo kako može.“
„Možda sam se u prvi mah te filozofije prepala, ali sada sam njen veliki zagovornik — ne samo unutar naše firme, nego i u firmama-klijentima.
Ta filozofija se pokazala ispravnom. Naučila sam to od kolege Suvada: da je to nešto što moramo konstantno širiti, jer samo takvim pristupom možemo buditi kolege i saradnike ka postizanju pobjede. Bilo kakve — pa i one da nalog ode na vrijeme u skladu sa standardima kvalitete“, govori Memić.
Koliko jednostavna, toliko i poslovno kompleksna i zanimljiva, ovoj filozofiji se pridružio još jedan pojam — fleksibilnost.
„To sam naučila od vlasnika firme, koji mi je možda već nakon kratkog vremena rekao: ‘Očekujemo, bitna nam je fleksibilnost.’ Taj prvobitni strah od fleksibilnosti pretvorio se u naviku – vrlo brzo se implementi- rala i postala očekivanje. Fleksibilnost je sada kod nas dio rutine, nešto što se podrazumijeva i što nas oblikuje u osobe koje se rutinski nose s dinamikom.“
Memić dodaje kako su dinamično okruženje i zahtjevni nalozi izazovi s kojima se mnogi ne bi lako snašli, ali tim Forster Rohnera to uspješno savladava upravo zahvaljujući filozofiji „nema da ne može, ima samo kako može“ i fleksibilnosti koja je utkala svoju nit u svaki aspekt rada
“Tako može“, kaže s osmijehom.
Inovativni pristup je obavezan stub proizvodnje. U prilog inovativnom pristupu koji se proteže od početka razvoja kompanije ide i jedinstven projekat prirodnog farbanja koji nije još u implementaciji ali timovi s nesrpljenjem očekuju da će Vlada prepoznati značaj ovog green projekta i u što skorijem roku izdati odobrenje.
A brojke potvrđuju da je ovaj pristup opravdan. Berina Ćatić-Šahinović, voditeljica obimnog sektora računovodstva, finansija, administracije, logistike i ljudskih resursa, navodi:
„Naša firma je prvenstveno orijentisana na izvoz, najviše za Švicarsku.
Obrađujemo sve fakture i dokumentaciju vezanu za to. Prema posljed- njem finansijskom izvještaju, u odnosu na 2023. godinu, u 2024. smo ostvarili rast od 101,56%.“
Ovakav rast bio je moguć upravo zahvaljujući određenosti za uspjeh te strateškom pristupu finansijama, motivaciji zaposlenih kroz visoke plate, bonuse i kontinuiranu edukaciju. „Sretna sam da mogu reći da je fluktuacija zaposlenih jasko niska. Jasni procesi i timski duh gdje svaki član poznaje i može preuzeti zadatke kolega omogućava odlično funkcioniran- je“, objašnjava Ćatić-Šahinović.
S naglaskom na kvalitet i održivost, kompanija posjeduju prestižne certifikate poput GOTS, OEKO-TEX i GRS, a audite prolaze besprijekorno.
„Poseban fokus posvećen je radu sa luksuznim materijalima, preciznoj logistici i ekološki odgovornom poslovanju, pri čemu edukacija zapos- lenika – kako u BiH, tako i u Švicarskoj – ostaje ključna razvojna tačka kompanije“, riječi su Ćatić-Šahinović.

Pogoni
Klijent je na prvom mjestu, i to se vidi u posloženosti procesa i međupovezanosti odjela. Različiti sektori su duboko uključeni u sve procese. Memić objašnjava: “Naše finansije, administracija i računovodstvo atipično su povezani sa svim segmentima rada. Oni su nam neophodni.
Toliko ovisimo jedni o drugima da nas to čini interesantnima u poslu svaki korak koji činimo mora biti povezan i međusobno nadgledan kako bismo usrećili naše klijente.”
Naravno, proces kreće od narudžbe — proces narudžbe i prodaje završava se u jednom sektoru. Struktura, kao takva, jeste nešto što se godinama gradilo u kompaniji. “Vrlo je interesantno to što u tekstilnoj proizvodnoj firmi poput naše ne možete jednostavno jednog dana nametnuti strukturu i krenuti u implementaciju. Otvorenost prema promjenama i optimizaciji je nužna. Tako je bilo i kod nas”, dodaje.
Nalog dolazi i prolazi kroz sektor za koordinaciju prodaje. Zatim dolazi do sektora programiranja, u kojem se dizajnerski crtež pretvara u stvarnost.
To je posebno interesantan korak —programeri pretvaraju dizajnerski crtež u programski prihvatljiv oblik koji se, na kraju, na mašinama (bilo za vez, bilo za foliju), pretvara u sirovi materijal koji će se, možda, kasnije dodatno obrađivati.
Mašinski park opremljen je najmodernijom tehnologijom. “Kada kažem da smo mi Ferrari u tekstilu, to se odnosi i na samu tehnologiju, gdje je kolega Suad Bašić — kojeg sam već spomenula — upravo bio zadužen za formiranje programa tehnologije koji će se implementirati ovdje u BiH.”
Zahvaljujući dobro osmišljenom i realiziranom programu tehnologije firma je opremljena savremenim i bogatim mašinskim parkom za pro- izvodnju veza.
Osim što mogu na veznoj površini vesti klasičan vez, u ponudi su i dodatne varijante: lasersko rezanje, pajete (poznate šljokice), kao i sutaž — varijantu konca koja je vrlo popularna i luksuzna.
Dakle, kada kažemo “vez”, on može biti:
• klasičan,
• sa pajetama,
• s laserskom obradom,
• ili kombinacija svega navedenog kao i drugim popularnim tehnika.
Sve u sve kompleksnijim verzijama — što ovu kompaniju čini izuzetnim tržišnim igračem koji se stalno bori s izazovima, a istovremeno i pobjednicima koji te izazove savladavaju.
“Dakle, možemo aplicirati kamenje, foliju na platno, možemo raditi vez, možemo ručno izrađivati određene komade — bilo da je riječ o provlačenju konca kroz platno, šivanju motiva, prišivanju, ili drugim varijantama koje možemo ponuditi našim klijentima”, dok obilazimo pogon objašnjava Memić.

“Inovativni pristup je obavezan stub proizvodnje. U prilog inovativnom pristupu koji se proteže od početka razvoja kompanije ide i jedinstven projekat prirodnog farbanja koji nije još u implementaciji ali timovi s nesrpljenjem očekuju da će Vlada prepoznati značaj ovog green projekta i u što skorijem roku izdati odobrenje.”
A klijent? U suštini, može doći i sa nekom nedovoljno razrađenom ide- jom u startu, skicom — koja se kasnije pretvara u konkretan nalog. Zanima nas koliko su instrukcije klijenata direktne, koliko su njihove želje jasne?
Memić ističe: “Mi smo ti koji usmjeravamo klijenta, kako bi na kraju, kroz naš pristup, došlo do konkretizacije — da na kraju dobijemo komad koji je jasno definisan.”
Proces ide ovako: narudžba, zatim programiranje, a nakon toga se proizvodi vez. Paralelno s tim, postoje i određene narudžbe koje ne uključuju programiranje (compose) — recimo, one koje se odnose samo na kamen- je, prišivanje i sl. Ipak, i one zahtijevaju pripremu šablona na ploteru i određene tehničke korake prije nego repro materijal stigne u sektor za ručni rad – finisaž.
Zatim prelazimo u fazu prikupljanja i definisanja kompletnog materija- la, nakon čega proizvodnja teče u štik sali (sali za vez). Kasnije, komadi mogu ići u sektor za mending — to je sektor za eventualne popravke ako mašina nešto preskoči. Slijedi faza finišinga, gdje komad može biti opran, industrijski ispeglan, ili će se “paliti” (specifičan proces) kako bi se uklonila pomoćna platna. Nakon toga se vraća na kontrolu — koja se sprovodi kroz sve faze — zatim ide na pakovanje.
Paralelno s tim, može se pripremati i folija s kamenjem ili folija za apliciranje — bilo na taj isti vez, bilo na posebno platno. Osim što se sek- tor prodaje bavi koordinacijom i prodajom, oni su odgovorni i za pripremu naših uzoraka, koji prate kolekcije koje se rade četiri puta godišnje, ili su izrađeni po posebnom zahtjevu naših kupaca.
Tim i porodica
“Moj tim mi je izuzetno bitan, bez njega se ne može ništa. Snaga i uspjeh dolaze iz zajedništva, i to je poruka koju uvijek naglašavam: bez tima se ne može. Iako tim ponekad može dovesti do izazova ili eskalacija, upravo je tim taj koji nas nosi naprijed. Porodica i tim su temeljne vrijednosti. U mom slučaju, podrška supruga ima ogroman značaj – bez tog oslonca sigurno danas ne bih bila ovdje. Isto važi i za tim – bez njihove podrške, ne bih bila tu gdje jesam, niti bismo kao kolektiv postigli ovo što danas jesmo”, jasna je Memić u svojoj poslovnoj riješenosti za nove uspjehe.
U ŠETNJI KROZ POGONE…
U pogonima Forster Rohnera na Ilidži, gdje precizne mašine rade bespri- jekorno, spoj napredne industrijske tehnologije i kreativnog dizajna stvara tekstilne proizvode koji iz Bosne i Hercegovine odlaze do najprestižnijih modnih pista svijeta.
U moderno opremljenim halama ove kompanije, digitalizirani proizvodni lanci, automatizirani procesi i vrhunska stručnost zaposlenih pretvaraju fine niti, boje i uzorke u ekskluzivne tekstilne komade za luksuzne brendove visoke mode. Svaki korak – od inicijalnog dizajna do završnog šava pažljivo je planiran, optimiziran i nadziran, jer ovdje je klijent uvijek na prvom mjestu.
Jedno prijepodne proveli smo s timom stručnjaka ove kompanije, predvođenim Elmom Memić, i istražili kako savremene tehnologije i savršeno uvezani procesi omogućavaju da preciznost industrije i zahtjevi visoke mode postanu jedno.

Muhamed Kovačević – lice prodaje i vizionar rasta u modnoj industriji
Muhamed Kovačević, jedan je od prvih uposlenika kompanije i već osam godina nosi titulu brend menadžera, odnosno vođe merchandising tima. Njegova ključna uloga ogleda se u povezivanju klijenata – prvenstveno renomiranih modnih kuća – sa proizvodnjom i svim segmentima procesa: od zaprimanja narudžbi, obezbjeđivanja resursa i uzoraka, do praćenja realizacije i kvalitete.
„Mi smo prva linija komunikacije s tržištem, ali i filter između klijenta i proizvodnje. Upravo zbog toga naš tim snosi veliku odgovornost – ali i čast – da oblikuje jedan tako osjetljiv i luksuzan proizvod“, ističe Kovačević.

Kompanija je od 20 uposlenika narasla na više od stotinu, a svi proizvo- di – od industrijskog veza, folija, kristala do ručnih tehnika – isključivo su namijenjeni izvozu, prvenstveno evropskom modnom tržištu.
Tokom pandemije COVID-19, Kovačević je koordinirao proizvodnju zaštit- nih maski visokog kvaliteta, čime je, uz podršku lokalnim firmama, dodat- no pokazana društvena odgovornost.
„Mi smo ono što je Ferrari u auto-industriji – preciznost, brzina i luksuz u svakom komadu tkanine“, kaže Muhamed s ponosom, dodajući da knowhow ljudi ostaje najveća vrijednost firme.
Zaposleni prolaze stroge edukacije u matičnoj firmi u Švicarskoj, a svi dizajni su zaštićeni i podliježu strogim pravilima o povjerljivosti. S obzirom na kompleksnost i ekskluzivnost proizvoda, izazovi su svakodnevni, ali upra vo ta dinamika čini ovu kompaniju jedinstvenom u regiji.
Almin Hodžić: Čuvar vrhunskog kvaliteta u tekstilnoj industriji
Almin Hodžić već pet godina predano radi u kompaniji specijaliziranoj za vrhunski tekstilni dizajn, gdje obavlja funkcije plannera i menadžera kvaliteta. Njegov posao obuhvata planiranje čitavog proizvodnog procesa – od zaprimanja naloga do finalnog pakovanja – kao i vođenje sektora za- vršne kontrole i mendinga, ključnih za postizanje besprijekorne preciznosti i vrhunske izrade.
Hodžić ističe da je kvalitet temelj poslovanja, posebno jer kompanija radi za svjetski poznate modne brendove. Svaki komad mora zadovoljiti na- jviše standarde, a njegov tim osigurava da nijedan proizvod ne napusti firmu bez stroge kontrole.
“Naš posao nije serijska proizvodnja – svaki dan donosi novi izazov, novi dizajn, novu tehniku. Upravo u toj dinamici leži ljepota i odgovornost našeg rada,” kaže Hodžić, koji je školovani modni kreator, a iskustvo je sticao i u inostranstvu.
Zahvaljujući njegovoj viziji i osjećaju za detalj, sektor završne kontrole je od početaka narastao u ozbiljnu organiziranu jedinicu, spremnu da odgovori i na najsloženije modne zahtjeve.
Za Hodžića, posao je više od zvanja – to je strast. “Moj telefon je pun slika naših radova. Kada nešto voliš, onda to i živiš.”
Aldin Islamović: Tekstil kao izazov menadžerskih vještina
Aldin Islamović već godinu dana obavlja funkciju menadžera proizvod- nje u kompaniji Forster Rohner Ilidža. Na poziciju je došao s bogatim iskustvom iz prehrambene industrije, gdje je radio na top menadžerskim pozicijama, ali kaže da je tekstilna industrija jedinstvena škola za svakog menadžera.
„U tekstilu se planira po minuti, ne po toni. To traži preciznost, brzinu i razvijene soft vještine“, kaže Islamović.
U njegovoj nadležnosti su svi ključni segmenti proizvodnje – od štik sale, mendinga i finishinga, do laboratorija, planske službe i kontrole kvaliteta.
Kompanija je specijalizovana za fini vez koji se koristi za luksuzne haljine i vjenčanice, a dodatnu vrijednost dodaju kristali, motivi i napredne tehnike obrade.
Sa oko 80 zaposlenih u proizvodnji, ovaj tim predstavlja srce firme. „Naš zadatak je da ideju pretočimo u djelo i isporučimo savršen proizvod – to je ono što nas izdvaja“, zaključuje Islamović.
Adnan Dagoja: Bugojanac koji programira budućnost bh. tekstila
Adnan Dagoja, rođen 1991. godine u Bugojnu, posljednjih pet godina gradi karijeru u tekstilnoj industriji, u kompaniji Forster Rohner Ilidža.
Kao zamjenik rukovodioca sektora za programiranje, trenutno vodi sek- tor zbog odsustva kolegice, a njegov posao podrazumijeva pretvaranje dizajnerskih ideja u kodove za CNC mašine koje izrađuju najzahtjevnije tekstilne vezove.
Proces, kaže, počinje od skice i prolazi kroz niz faza – od programiranja i kontrole, do finalne obrade u proizvodnji. „Svaki ubod mora biti ispro- gramiran. Greška u dizajnu može značiti grešku na 16 metara materijala“, objašnjava Adnan.
U kompaniji se znanje prenosi sistemski – nova osoba prolazi 12 mjeseci teorijske i praktične obuke. Adnan je i sam prošao edukaciju u Švicarskoj, a danas znanje prenosi kolegama u BiH. „Posao nije monoton. Svake godine dolazi nova kolekcija, nove mašine, nove tehnike“, dodaje.
Iz vojne industrije je prešao u tekstil jer je, kako kaže, prepoznao prostor za lični rast. „Ovdje imam slobodu da predložim rješenja, da učim i doprino- sim. I to je ono što ovaj posao čini posebnim.“

Tarik Mudrov: ERP sistem kao temelj efikasnijeg poslovanja Forster Rohnera
Tarik Mudrov, projekt menadžer za implementaciju ERP sistema u kom- paniji Forster Rohner Ilidža, vodi ključni proces uvođenja Dynamics D365 sistema u okviru šire strategije digitalizacije cijele grupacije.
„Grupacija, s tradicijom dugom 120 godina i prisustvom u Švicarskoj, BiH, Rumuniji i Kini, odlučila je objediniti sve proizvodne i administrativne procese kako bi olakšala praćenje materijala, narudžbi i poslovnih odluka”, govori Mudrov te dodaje kako “proces uključuje kompleksnu unifikaciju šifara, boja i oznaka materijala, naročito izazovnu zbog različitih sistema klasifikacije u dosadašnjem radu.”
Projekt, koji je započeo prošle godine, trebao bi biti završen do sredine naredne, a njegov cilj je osigurati efikasnije, transparentnije i integrisano poslovanje unutar korporacije.
(24sata.info)