
Naime, prema navodima diplomata za ovaj portal, ambasadori država članica koji su se sastali u Političko-sigurnosnom komitetu (PSC) Vijeća EU u Briselu jučer kategorički su odbili ideju da vojnici pod zastavom EU uđu u Banjaluku kako bi pomogli u hapšenju predsjednika bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorada Dodika.
“Althea može podržati ono što provodi [bh.] policija, ali biti direktno uključena u hapšenje je nešto drugo — budimo iskreni, politički rizik je prevelik, a bosanske državne vlasti moraju moći pokazati da same mogu provoditi zakon”, rekao je jedan diplomata.
Razgovori u PSC-u u Briselu uslijedili su nakon što su članovi Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić u utorak uputili apel za pomoć.
Eufor Althea “raspolaže specijalnim jedinicama koje bi mogle pratiti takvo hapšenje” Dodika od strane SIPA-e, izjavila je Majda Ruge, stručnjakinja za Zapadni
Balkan pri Evropskom vijeću za vanjske odnose, za EUobserver.
Eufor Althea nije odgovorila na upite ovog portala.
Prema zvaničnoj stranici misije, njen mandat koji podržavaju UN daje joj “izvršne” ovlasti za podršku vlastima BiH u “očuvanju sigurnog i stabilnog okruženja”.
Ali, prema riječima dva EU diplomata, to se odnosi na sprečavanje vojnih sukoba, a ne na preuzimanje policijskih nadležnosti u stilu misije Eulex na Kosovu.
Šefica diplomatije EU Kaja Kallas posjetila je bazu Eufora u BiH u utorak, zajedno s visokim predstavnikom u BiH, njemačkim političarem Christianom Schmidtom, tokom svoje dvodnevne balkanske turneje.
“Danas je sigurnosna situacija stabilna, ali vrlo krhka … Republika Srpska potkopava ustavni i pravni poredak”, kazala je Kallas.
“Nećemo tolerisati bilo kakve prijetnje ustavnom poretku”, dodala je, okružena stotinama teško naoružanih vojnika i oklopnih vozila, piše EUobserver.
Hoće li EU zabraniti ulazak Dodiku?
U međuvremenu, Austrija i Njemačka su uvele zabranu putovanja za Dodika, koji je ranije često posjećivao Beč, nakon što je prošle sedmice protjerao jednog njemačkog političara iz Banjaluke.
EUobserver navodi da će Ministri vanjskih poslova EU raspravljati o njemačkom prijedlogu za zabranu Dodiku na nivou cijele EU u ponedjeljak, 14. aprila, u Luksemburgu.
Međutim, diplomate navode da je malo vjerovatno da će prijedlog proći, uglavnom zbog protivljenja vlade Mađarske koja ima bliske odnose s Rusijom.
Hrvatska je također javno izrazila skepticizam prema sankcijama.
“Većina članica, osim Mađarske, podržala je pojačan pritisak na Dodika i izrazila solidarnost s Njemačkom” na sastanku PSC-a u srijedu, rekao je drugi EU diplomata, ali je dodao da su razgovori o dodatnom pritisku bili “prilično opšti”.
Jedna od opcija je da druge članice EU slijede primjer Austrije i Njemačke i uvedu zabrane na nacionalnom nivou, zaobilazeći veto Mađarske u EU.
Međutim, kako navodi EUobserver, takvo narušavanje jedinstva EU također se smatra lošim presedanom, “ostavljajući Dodiku prostor da se i dalje ruga zakonima BiH”.
“Za nas je jasno – sankcije se moraju donijeti na nivou EU”, rekao je jedan od diplomata.
(24sata.info)