
Oko 19 posto gasa u Evropi i dalje dolazi iz Rusije, preko gasovoda TurkStream i isporuka ukapljenog prirodnog gasa (LNG), a Evropska unija ima neobavezujući cilj da do 2027. godine prekine uvoz fosilnih goriva iz Rusije.
Evropska komisija razmatra pravne opcije koje bi omogućile evropskim kompanijama da se pozovu na više silu i raskinu ugovore o ruskom gasu bez suočavanja s kaznama, kao i mjere koje bi zabranile kompanijama da ulaze u nove ugovore, rekao je prošlog mjeseca jedan visoki zvaničnik EU.
Advokati i analitičari navode da je malo vjerovatno da bi više sila bila prihvaćena, s obzirom na period od tri godine koji je prošao od kada je EU obećala da će okončati uvoz ruskog gasa.
Pravni stručnjaci smatraju da je uvođenje sankcija na uvoz ruskog gasa najučinkovitija mjera za postepeno ukidanje ruskog gasa.
To bi zahtijevalo jednoglasno odobrenje svih 27 zemalja članica EU, ali Slovačka i Mađarska su nastojale da zadrže bliske političke i poslovne veze s Rusijom, a Mađarska je obećala da će blokirati energetske sankcije.
Od početka rata u Ukrajini, Gazprom i evropske kompanije su pokrenuli pravne postupke i kontratužbe zbog prekršenih gasnih ugovora i neizmirenih plaćanja.
Na osnovu sudskih dokumenata, Reuters procjenjuje da su ti sporovi vrijedni oko 18,5 milijardi eura (21 milijarda dolara).
Ugovori sa ruskom gasnom kompanijom Gazprom uključuju klauzule “uzmi ili plati”, koje zahtijevaju da kupci koji odbiju isporuke gasa i dalje plate do 95 posto ugovorenih količina.
(24sata.info)