
Evropska unija započela je široku reviziju potreba za ulaganjima u nuklearnu energiju otvaranjem poziva za dostavljanje komentara prije nego što se konačni dokument usvoji u drugom kvartalu ove godine.
Novi nuklearni ilustrativni program (PNIC) pokušat će da podstakne aktivnosti i olakša koordinisan razvoj investicija u nuklearni sektor EU, navodi se u pozivu Komisije. Predstojeći dokument će prikazati investicione potrebe za izgradnju novih nuklearnih reaktora i produženje životnog vijeka postojećih nuklearnih elektrana, upravljanje iskorištenim gorivom i radioaktivnim otpadom, razvoj novih tehnologija poput malih modularnih reaktora i fuzije, te druga pitanja kao što je nedostatak radne snage, piše energetika.
Među glavnim problemima izdvajaju se ranjivost lanca snabdijevanja i potreba da se izbjegne buduće oslanjanje na bilo kojeg pojedinačnog ili nepouzdanog dobavljača. Naravno, Rusija posebno predstavlja veliku zabrinutost za EU, i, da se ne lažemo, jedan je od razloga donošenja ovog dokumenta. Jer uprkos ratu u Ukrajini, Rusija ostaje važan dobavljač nuklearnih tehnologija i goriva za zemlje EU, prenosi Ekapija. Kako je Evropska agencija za lijekove istakla u ponedjeljak, Rusija je takođe ključni snabdjevač izotopa koji se koriste za proizvodnju radiofarmaceutika.
Ostali izazovi uključuju nedostatak podsticaja za ulaganja privatnog sektora u ključne buduće tehnologije, usporavanje napretka istraživanja i razvoja malih modularnih reaktora i fuzijske energije. Takođe postoje poteškoće u pristupu finansiranju za sektor nuklearne energije.
Zadržavanje visoko specijalizovanih radnika potrebnih u nuklearnom sektoru i obuka nove generacije, također je od ključnog značaja. Sadašnja nuklearna radna snaga u Evropi postaje starija i sve je teže regrutovati kvalifikovane talente.
Ažuriranje PNIC-a bilo je ključno obećanje koje je Komisija dala pronuklearnim zemljama EU jer je aktuelna verzija objavljena još prije osam godina.
Inače, nuklearna energija je ponovo privukla interesovanje brojnih zemalja EU nakon energetske krize izazvane invazijom Rusije na Ukrajinu, koja je u velikoj mjeri poremetila isporuke prirodnog gasa. Nuklearnu energiju također sve više zemalja u EU vidi kao čist izvor električne energije koji može pomoći u energetskoj tranziciji Evrope.
(24sata.info)