biznis.ba

Superkompjuter El Capitan, koji se nalazi u Nacionalnoj laboratoriji Lorens Livermor (LLNL) i koga pokreće AMD Instinct MI300A APU, do sada je najbrži superkompjuter na planeti, sa Linpack (HP) skorom od 1,742 EKSAFLOPS-a na osnovu najnovije liste Top500.

– Oduševljeni smo što je El Capitan postao drugi AMD superkompjuter koji je razbio eksaflop barijeru i postao najbrži superkompjuter na svijetu. Predstavljajući nevjerovatne performanse i efikasnost AMD Instinct MI300 APU-a, ova revolucionarna mašina je svjedočanstvo posvećenog rada između AMD-a, LLNL-a i HPE-a – rekao je Forest Norod, izvršni potpredsjednik i generalni direktor AMD-a.

AMD Instinct akceleratori pružaju superiorne performanse za centre podataka, na bilo kom nivou – od AI rješenja do superkompjutera klase Eksaflop. AMD Instinct MI300X i MI325X akceleratori omogućavaju vodeće AI performanse i memorijske mogućnosti u industriji, dok AMD Instinct MI300A APU kombinuje CPU i GPU jezgra i klastersku memoriju u jedan paket, omogućavajući nove nivoe efikasnosti i performansi za HPC i AI radna opterećenja, piše u kompanijskom saopštenju.

Pored toga, IBM i AMD najavili su saradnju na implementaciji AMD Instinct MI300X akceleratora kao uslugu na IBM Cloud-u.

Ta ponuda, za koju se očekuje da će biti dostupna u prvoj polovini 2025. ima za cilj da poboljša performanse i energetsku efikasnost za generativnu vještačku inteligenciju, kao što su visoke performanse računarske aplikacije za poslovne klijente, prenosi Ekapija. Saradnja će takođe omogućiti podršku za AMD Instinct MI300X akceleratore u okviru IBM-ove Watson AI platforme podataka, kao i Red Hat Enterprise Linux.

AMD Instinct MI300A APU će takođe pokretati superkompjuterski sistem sljedeće generacije za japanske nacionalne institute za kvantnu nauku i tehnologiju (KST). Sistem, koji je izgradila NEC korporacija, koristiće 280 AMD Instinct MI300A APU-a za pokretanje vještačke inteligencije i naučnih istraživanja za Nacionalni institut za kvantnu nauku i tehnologiju i Nacionalni institut za nauku o fuziji, piše biznis.

(24sata.info)