Donald Trump -EPA

Američki predsjednik Donald Trump iznio je bizarnu tvrdnju o snižavanju cijena lijekova na recept tokom sastanka s članovima Kongresa u utorak.

U utorak je Trump tvrdio da bi mogao sniziti cijene lijekova za 1500 posto – matematički nemoguć broj jer sugerira da bi farmaceutske kompanije plaćale potrošačima da uzimaju lijek. Mnogi kritičari su odmah ismijali američkog predsjednika na društvenoj platformi X, objašnjavajući zašto ova matematika nije moguća.

“Ovo je nešto što niko drugi ne može učiniti. Snizit ćemo cijene lijekova, ne 30 ili 40 posto, što bi bilo sjajno, ne 50 ili 60”, rekao je Trump u utorak. “Ne, snizit ćemo ih za 1000 posto, 600 posto, 500 posto, 1500 posto! Brojke za koje se čak smatra da su nemoguće jer sam koristio određeni talenat koji imam i uvjerio sam farmaceutske kompanije da nemaju izbora.”

Matematika

Ipak, korisnici društvenih mreža ismijavali su američkog predsjednika zbog njegovih matematičkih vještina.

Jedan korisnik je napisao: “Ako biste smanjili cijenu proizvoda za 1.000 posto, plaćali biste ljudima da ‘kupe’ vaš proizvod. Primjer: Popust od 1.000 posto na proizvod od 1 dolara = 9 dolara za kupca. Dakle, nije baš sjajna maloprodajna strategija.”

Još je neko sarkastično poručio: “Teško je zamisliti da je ovaj tip proglašen odgovornim za prevaru zbog izmišljanja brojeva.”

Također, Steve Benen je za MBSC komentirao: “Razumijem da se neki ljudi muče s matematikom, ali kao što predsjednik zaista treba shvatiti, njegove tvrdnje su bile u suprotnosti s načinom na koji aritmetika funkcionira. Ako odete u trgovinu i pronađete proizvod koji je snižen za 50 posto, to znači da je cijena prepolovljena. Ako je proizvod snižen za 100 posto, to znači da je besplatan.

Međutim, Trump očigledno namjerava sniziti cijenu lijekova na recept do 1.500 posto, što znači da lijekovi ne bi bili samo besplatni, već bi to značilo i da bi farmaceutske kompanije plaćale potrošačima poprilično novca da uzimaju njihove proizvode. Drugim riječima, kada je predsjednik rekao da su to ‘brojevi za koje se čak ne smatra da su dostižni’, bio je u pravu, ali ne na način na koji je namjeravao.”

Reagirao Roche

Trump je više puta obećao da će smanjiti cijenu lijekova – predizborno obećanje koje obično predvode demokrati, te je u maju potpisao izvršnu uredbu kojom se proizvođačima lijekova postavlja rok od 30 dana da dobrovoljno snize cijenu lijekova na recept u SAD-u ili da se eventualno dogovore o novim ograničenjima u pogledu onoga što će vlada plaćati. Trump je promovirao takozvani pristup “najpovlaštenije nacije” u određivanju cijena lijekova u okviru Medicare programa, što znači da želi da SAD plaćaju nižu cijenu od drugih zemalja za neke lijekove.

U međuvremenu je stigla reakcija koju je uputio švicarski proizvođač lijekova Roche koji bi mogao, kako navode, ponuditi djelomično rješenje. Kompanija je objavila da je u pregovorima s američkom administracijom o tome da se radi na direktnoj prodaji lijekova pacijentima, zaobilazeći posrednike. Prema riječima izvršnog direktora Rochea Thomasa Schineckera, ovo bi moglo omogućiti da se cijene smanje za 50 posto: “Ako SAD žele smanjiti cijene za 50 posto, to je vrlo jednostavno. Prodavat ćemo lijekove direktno”, rekao je, dodajući da bi se to moglo brzo primijeniti.

(24sata.info)