
U sjeni krize: pokušaj međunarodne afirmacije Republike Srpske uprkos sankcijama…
U jeku domaće političke i institucionalne krize, iz Republike Srpske sve češće stižu poruke o navodnoj “međunarodnoj afirmaciji” ovog entiteta. Najnoviji primjer jeste najava otvaranja kancelarije RS-a u Austriji, uz obrazloženje da je cilj “da se čuje glas Republike Srpske”.
„Austrijska javnost i vlada bit će informisani o situaciji u Republici Srpskoj, Srbiji, na Kosovu i Metohiji, te o tome ko ugrožava stabilnost u našem regionu“, izjavio je za RTRS Mladen Filipović, šef Predstavništva RS-a u Austriji.
Međutim, Austrija je već zauzela jasan stav prema aktuelnom rukovodstvu RS-a – kroz uvođenje sankcija. Naime, 4. aprila ove godine Austrija i Njemačka su formalno uvele sankcije Miloradu Dodiku, predsjedniku RS-a, predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, te premijeru Radovanu Viškoviću. Sankcije uključuju zabranu ulaska u ove zemlje, što dovoljno govori o stvarnom međunarodnom tretmanu lidera entiteta.
Ministrica vanjskih poslova Austrije Beate Meinl-Reisinger tada je izjavila da aktivnosti vlasti RS-a predstavljaju prijetnju stabilnosti, ustavnom poretku i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. “Mi imamo svoje interese kada neko pređe crvenu liniju”, poručila je iz Sarajeva, ističući i podršku suverenitetu BiH i njenom evropskom putu.
Uprkos jasnoj poruci međunarodne zajednice, retorika iz Banje Luke se ne mijenja. I dalje se govori o “neutralnosti”, “samostalnosti” i “blokadama” – čak i po cijenu urušavanja ključnih državnih institucija. Jedan od najnovijih primjera je Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), koja se suočava s ozbiljnim finansijskim problemima zbog političkih manipulacija u vezi s dugom RS-a prema slovenačkom Viaductu.
Sindikat BHANSA-e upozorava da su uposlenici već mjesecima bez punih primanja, te da sigurnost zračnog saobraćaja može biti ozbiljno ugrožena. “Agencija koja godišnje uvozi desetine miliona maraka sada je na rubu kolapsa zbog političkog duga koji sama nije napravila”, navodi sindikat.
Na tom fonu, najava rada kancelarije RS-a u Beču više izgleda kao pokušaj prikrivanja političke izolacije, nego kao stvarna diplomatska inicijativa. Jer Austrija je, barem kada je riječ o Dodiku i njegovim saradnicima, već zatvorila vrata – i to ne simbolično, već bukvalno.
Ako vlasti Republike Srpske zaista žele da se njihov glas čuje u Evropi, prvi korak bi trebao biti prestanak podrivanja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i odgovorno učešće u zajedničkim institucijama. Jer nijedna samoproglašena diplomatija neće biti prihvaćena u zemljama koje već jasno poručuju – destabilizacija neće biti nagrađena, piše novi.
(24sata.info)