U epicentru ove debate posljednjih dana dok oko Los Angelesa bjesne nezapamćeni šumski požari našla se izjava Camille Meyer, bivša supruga glumca Kelseya Grammera (Frasier), koja je kroz vlastito iskustvo gubitka doma 2018. godine napomenula kako je u slučaju požara prvi korak ‘pozvati advokata’.
Međutim, za brojne imućne stanovnike elitnih četvrti Los Angelesa, stvarnost je ponešto drugačija, a njihov prvi instinkt je aktivirati privatne vatrogasne službe.
Ova praksa dobila je dodatnu pažnju 2018. godine kada su Kim Kardashian i Kanye West javno zahvalili privatnim vatrogascima za spašavanje njihove vile vrijedne 60 miliona dolara tokom požara u planinama Santa Monice.
Privatni vatrogasci na ‘halo’
Prema Donu Holteru, stručnjaku za vatrogastvo iz centralne Kalifornije, praksa angažiranja privatnih vatrogasaca postala je uobičajena pojava u luksuznim naseljima Los Angelesa i okolnih šest država, piše Variety. Ove ekskluzivne službe posebno su aktivne u prestižnim četvrtima poput Malibua i Pacific Palisadesa, gdje se nalaze neki od najvrednijih stambenih objekata u SAD. Njihova ponuda je sveobuhvatna i nudi sve, od specijaliziranih posada i kamiona do naprednih hemijskih retardanata i posebnih zaliha vode po narudžbi.
Zanimljivo je spomenuti da je čak i Ryan Kavanaugh, poznat kao osnivač filmskog studija Relativity Media, prepoznao poslovni potencijal u ovom sektoru i pokrenuo vlastitu privatnu vatrogasnu službu kao dodatnu djelatnost još 2019.
Unosan biznis
Trenutna katastrofa, koja je do sad uništila više od 6.000 objekata i ugrozila više od 150.000 stanovnika, dovela je do intenzivne javne rasprave o etičnosti ovakve prakse. Posebno je odjeknula objava Keitha Wassermana, izvršnog direktora firme za nekretnine, na društvenoj mreži X (bivši Twitter).
“Ima li iko pristup privatnim vatrogascima da zaštite naš dom u Pacific Palisadesu? Ovdje treba brzo djelovati. Kuće svih susjeda gore. Platit ću bilo koji iznos”, objavio je Wasserman, a njegova molba za hitnim angažmanom privatnih vatrogasaca, uz spremnost plaćanja ‘bilo kojeg iznosa’, izazvala je snažne reakcije javnosti.
Debate su se dodatno rasplamsale kada su pojedinci iz showbiz industrije stali u odbranu ove prakse, ističući neprocjenjivu vrijednost umjetničkih kolekcija u domovima poznatih stanovnika. Naprimjer, rezidencija Leonarda DiCaprija dom je vrijednim djelima umjetnika poput Murakamija, Salvadora Dalija i Basquiata.
Holter nudi zanimljivu ekonomsku perspektivu. Prema njegovim riječima, privatne vatrogasne službe mogu biti ekonomski učinkovitije od javnih. Dok privatna služba naplaćuje između 4.000 i 5.000 dolara dnevno po malom voznom parku, angažman općinskih vatrogasaca može koštati oko 20.000 dolara kada se uračunaju svi troškovi, uključujući prekovremeni rad i dodatno osoblje.
Posebno je zanimljiv Holterov stav prema određivanju cijena. On odbacuje ideju naplaćivanja ‘premium cijena bogatijim klijentima’ i naglašava kako je primarna motivacija pomoć ljudima, bez obzira na njihov ekonomski status.
This isn’t a movie…
This is Los Angeles 2025… pic.twitter.com/NTOoOsDP3w
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) January 12, 2025
Ugovori s osiguravajućim društvima i vladom
Međutim, privatni vatrogasci angažirani od strane bogatih pojedinaca čine samo mali dio ukupne privatne vatrogasne industrije. Prema stručnjaku Torgersonu, većina privatnih vatrogasnih službi radi pod ugovorom s vladom. Savezna vlada SAD koristi privatne vatrogasce još od 1980-ih kao podršku svojim snagama. National Wildfire Suppression Association procjenjuje da postoji oko 250 privatnih vatrogasnih firmi pod saveznim ugovorom, koje zapošljavaju približno 10.000 vatrogasaca.
Zanimljivo je spomenuti i ulogu osiguravajućih društava u ovoj priči. Neke firme, poput Wildfire Defense Systems, specijalizirale su se kao tzv. Qualified Insurance Resources, djelujući u ime osiguravatelja kako bi zaštitile domove njihovih osiguranika. Neke druge privatne firme za gašenje požara sklapaju ugovore s industrijskim klijentima kao što su petrohemijska postrojenja i pružatelji komunalnih usluga. Wildfire Defense Systems odbio je za LA Times otkriti prihode firme ili koliko naplaćuje za svoje usluge.
Šta je u ponudi
Allied Disaster Defense, firma koja je poslala osoblje na gašenje požara u Los Angelesu, nudi usluge i vlasnicima nekretnina i osiguravajućim društvima. Na njenoj web-stranici piše da će njihove usluge ‘poboljšati osiguranje imovine’ i ‘doprinijeti smanjenju šteta’. Usluge privatnim klijentima uključuju odgovor na hitne slučajeve i pomoć s potraživanjima osiguranja za klijente ‘visoke neto vrijednosti i slavne osobe’. Firma ne navodi cijene svojih usluga i ima ugovore o tajnosti podataka sa svojim privatnim klijentima.
Nekoliko drugih privatnih vatrogasnih firmi ima sjedište u Kaliforniji, uključujući Mt. Adams Wildfire, koja sklapa ugovore s vladinim agencijama, i UrbnTek, koja služi Los Angelesu, Orange Countyju i San Diegu među ostalim područjima. Uz prskanje usporivača vatre na drveće i grmlje kako bi se zaustavila vatra koja napreduje, firma nudi i ‘dvostruki sloj zaštite omotavanjem strukture sistemom protupožarne deke’.
(24sata.info)