Tužiteljcia je iznosila razloge zbog čega bi Nešiću trebao biti određen pritvor.
Kako je navela od 2016.do 2020. godine Nešić primio je milion KM mita odnosno 250 hiljada KM godišnje. Prema njenim riječima sve je počelo kada je firma “Romanijaputevi” dobila tender od 2 miliona KM i tada je rečeno direktoru Milanu Pandureviću da treba dati deset posto vrijednosti Putevima RS za njihove potrebe a kasnije će se ispostaviti, kaže tužiteljica, da se taj novac zapravo daje Nenadu Nešiću.
Kontakt tačka bio je Mladen Lučić, inače direktor firme Legend. Od putarskih firmi koji su radili sa industrijskim materijalom tražilo se da isključivo od njega kupuju taj materijal, navodila je tužiteljica prenosi N1.
2019. godine finansijsko odjeljenje SIPA-e je uočilo sumnjive transkacije firme “Romanijaputevi” prema fizičkim licima. Upućivale su se fakture prema Sanjinu Abdiću, Esadu Avdiću, pa je kako je rekla tužiteljica, radilo o klasičnom pranju novca. Taj novac se preko Lučića vraćao na ruke Nenada Nešića. To se radilo u kafićima, uredima, parkinzima, svratištima, restoranima na Jahorini. To je trajalo dok je Nešić bio direktor Puteva RS.
Potom je krenula istraga, formiran je predmet, krenuo je nadzor telekomunikacija, prostorija praćenje i priskluškivanje prostorija i onda se došlo do zanimljivih podataka. Pandurević je kasnije posvjedočio da je sve organizirao Nešić i da “Romanijaputevi” nisu imali povrat novca.
Neke navode Pandurevića citirala je tužiteljica.
“Nešić je sve organizovao preko Lučića, moje je da platim. Nama se novac ne vraća, oni će se između sebe poravnati”, navela je njegov iskaz tužiteljica.
Odbrana se usprotivila određivanju pritvora te će sud odluku donijeti u zakonskom roku.
Osim Nešića u akciji Tunel 2 uhapšeni su i Mladen Lučić, vlasnik firme Legend, direktor JP Putevi RS-a Milan Dakić, generalni direktor Romanijaputeva Mirko Pandurević, rukovodioci u JP Putevi RS-a i to izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove Srđan Mijatović, te Cvijetin Milivojević i Mladen Čajić.
(24sata.info)