Sjajnu utakmicu, koja je u potpunosti opravdala epitet derbija 14. kola m:tel Premijer lige BiH, odigrali su večeras na Gradskom stadionu u Banjoj Luci domaći Borac i Željezničar.

Utakmica je otvorena slabim pokušajem Bekrića glavom, Pavlović nije imao problema. Poslije četiri minute igre, Kosorić je intervenisao, a lopta došla do Lukića koji je glavom matirao Erića za 1:1. Nije se dugo čekalo na izjednačenje. Milojević je izbio loptu iz kaznenog prostora, a nakon toga Stevanović je preciznim udarcem zatresao mrežu domaćih za 1:1. Prvi gol Željinog beka u PLBiH.

Uzbuđenja su se nastavila nizati. Lukić je prvo izblokiran u devetoj minuti, a pet minuta poslije nije dobro zahvatio loptu glavom. Vranješ je uputio loš udarac sa velike udaljenosti u 15. minuti. Pavlović je odbranio udarac Bekrića sa ruba šesnaesterca u 16 minuti.

Banjalučki klub došao je u novu prednost u 17. minuti. Ziljkić je šutirao, a Vranješ je bio pred golom Plavih i skrenuo loptu u mrežu za 2:1. Gosti iz Sarajeva uzvratili su još jednom brzo. Lendrić je uposlio Ermina Zeca, koji se našao na pravom mjestu i donio novo izjednačenje (2:2).

Zakarić je u 25. minuti snažnim udarcem pogodio Ikića. Uslijedio je pad tempa utakmice, a u 31. minuti nova opasnost viđena je pred golom domaćih, no nije se dobro snašao Kosorić. Borac je i treći put došao do vodstva u 39. minuti. Lukić je ostavio loptu za Zakarića, koji je pogodio mrežu svog bivšeg kluba za 3:2, što je bio konačan rezultat prvog poluvremena.

U nadoknadi prvog poluvremena Lukić je imao veliku šansu, ali je sa male udaljenosti poslao loptu daleko preko gola.

Nakon odmora ritam meča je opao, ali Plavi ipšak dolaze do egala. Istrčali su sjajan kontranapad gosti, koji je iskusni Ermin Zec pretvorio u svoj drugi pogodak ove večeri.

Bilo je zatim još nekoliko prilika na obje strane. Najbolje je kod Borca propustio Jovo Lukić, dok su Plavi prijetili iz kontri. I kad se činilo da se rezultat neće mijenjati, na scenu ponovo stupa Goran Zakarić. Pronašao je prostor za šut sa nekih 18 metara i majstorski pogodio donji kut Erićevog gola. 4:3!

I to je bilo to. Pobjeda Borca u pravom revolveraškom obračunu, gdje je trijumf lako mogao otići i na drugu stranu.

Borac – Željezničar 4:3 (Lukić 4’, Vranješ 17’, Zakarić 39’ i 85’ – Stevanović 7’, E. Zec 23’ i 52’)

Gradski stadion u Banjoj Luci. Glavni sudija: Frano Jelić (Široki Brijeg).

BORAC: Pavlović, Jovanović, Milojević (Cruz), Dujaković, Subić (Kujundžić), Brtan (Vojnović), Vranješ (Kajkut), Meleg (Radulović), Zakarić, Ziljkić, Lukić.

ŽELJEZNIČAR: Erić, Stevanović, Kosorić, Ikić, Šehić, Hajdarević, Alispahić, Bekrić (Štilić), E. Zec (Juričić), Bojo (Mujezinović), Lendrić (A. Zec).