Pixabay
Nekoliko političkih stranaka iz Bosne i Hercegovine je jučer potpisalo sporazum na prijedlog opozicije iz Republike Srpske koji se fokusira na EU put i rekonstrukciju vlasti. Međutim, postavlja se pitanje političke snage koju imaju potpisnice i da li taj sporazum predstavlja bilo kakvu promjenu?

Platformu za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak BiH za sada su potpisale opozicione stranke iz RS-a, koje su i ponudile dokument – SDS, PDP i Za pravdu i red. Pridružilo im se nekoliko stranaka iz Federacije BiH, a to su SDP, Naša stranka, NiP, NES, Naprijed, BHI-KF i Zlatko Miletić.

Iako broj potpisnika nije mali, oni i dalje nemaju dovoljno institucionalnog uticaja da bi napravili stvarnu promjenu. U Predstavničkom domu potpisnici imaju 19 ruku, a u Domu naroda svega četiri od ukupno 15. U oba doma je to nedovoljno za usvajanje odluka na koje su se obavezali u potpisanom sporazumu.

Bez obzira na takvo stanje, potpisnici su nakon sastanka izašli s vrlo optimističnim izjavama za javnost u kojima tvrde da je to “važan dan za BiH”, da je ovo “najjača politička snaga okupljena oko ozbiljnog dokumenta” i da “može pomoći izlasku iz političke krize”.

Osim što se realnost ne podudara s tim izjavama, ni politički analitičari nisu saglasni da bi ovaj dokument mogao donijeti rješenje problema.

“Neće ova platforma riješiti krizu u BiH, ali to ne znači da njeni potpisnici nemaju pravo da ponude, barem drugačiji narativ. Sadašnji je prepun agresivnosti, nasilja, vrijeđanja zdravog razuma, makar bio naivan i preoptimističan za naše prilike”, kazala je Tanja Topić, politička analitičarka iz Banje Luke.

Politička analitičarka Tanja Topić

Politička analitičarka Tanja Topić

Političari koji su podržali Platformu su izrazili nadu da će im se u narednom periodu pridružiti još stranaka. SDA je jasno kazala da Platforma ima njihovu podršku kada je riječ o smjeni aktuelne vlasti, ali da oni ne žele ulaziti u bilo kakve nove koalicije, DF je postavio uslov koji očigledno nije prihvaćen, a SBiH je kazala da Platformi nedostaje operativna i institucionalna podrška.

HDZ 1990 je s druge strane obećao da će razgovarati s opozicijom, dok su iz HDZ-a zahvalili na pozivu, ali su rekli da će ipak morati dostaviti svoje sugestije.

S obzirom na to da je potpis HDZ-a ključan da bi Platforma odražavala većinu u Parlamentarnoj skupštini, mnogi političari su nakon jučerašnjeg sastanka pozvali Dragana Čovića da napusti Milorada Dodika i podrži novu inicijativu. Čovićevo dosadašnje ponašanje govori o tome da on budućnost HDZ-a vidi uz SNSD, a Topić kaže da će Čović “svojom voljom” neće potpisati dokument.

“Da li je realno da HDZ prihvati platformu – dobrovoljno i sopstvenom voljom nije. Da li je normalno širiti optimizam i samouvjerenost, a da za to ne postoji realno utemeljenje – nije”, rekla je Topić u izjavi za Klix.ba.

“Nema razlike između ovog sporazuma i onog kada je formirana vlast”

Ona također primjećuje da između najnovijeg sporazuma i onog koji je potpisan nakon posljednjih općih izbora nema mnogo razlike – oba u trenutku potpisivanja imaju podršku međunarodne zajednice, ali su i oba sličnog karaktera.

“Sporazum je dobio podršku dijela međunarodnih zvaničnika, baš kao i koalicija koja je formirana nakon izbora 2022. Tada su članovi koalicije širili optimizam i nastojali nas uvjeriti kako su najveći euroskeptici zapravo perjanice evropskog reformskog zamaha. Danas te iste označavaju rušiteljima i kočničarima evropskog puta dok se HDZ BiH zaklinje u NATO i EU put štiteći one koji tvrde da se EU raspada. Istina ostaju opredijeljeni tom putu”, kazala je Topić.

Posebno se osvrće na sadržaj potpisane Platforme s obzirom na to da ni prvi sporazum, a ni ovaj posljednji nisu ponudili suštinska rješenja.

“Čak i tada (op. a. u vrijeme formiranja državne vlasti) rečeno je da su teške teme ostavljene po strani – do nekih boljih vremena. Svaka sličnost s formiranjem koalicije na državnom nivou nakon proteklih izbora je namjerna. Da li je rješenje ostati u ovom stanju tipa ‘ni na nebu ni na zemlji’, biti talac politika koje su zarobile institucije i građane decenijama?”, pita se Topić.

Političku analitičarku smo pitali šta to nedostaje ovom sporazumu u odnosu na onaj kada je formirana vlast, a što bi napravilo suštinsku razliku. Odnosno, tražili smo provodivo rješenje.

“Mislim da je bitno učiniti konkretne korake da sporazum ne bi ostao mrtvo slovo na papiru. Prvo deblokirati Dom naroda, rješenja je predlagao bivši sudija i profesor Milan Blagojević, a čini mi se da se neki od potpisnika Platforme uzdaju u Visokog predstavnika. Kad se pokažu prvi konkretni rezultati, onda mislim i da će HDZ da se zamisli nad sopstvenim sljedećim potezima”, kazala je Topić.

Konkretan potez bi za profesora ustavnog prava Milana Blagojevića bio taj da se zakoni i poslovnici usklade sa Ustavom BiH, koji, kako on navodi, ne propisuje da Dom naroda BiH mora glasati za pojedinačnu smjenu ministara u Vijeću ministara BiH, nego samo Predstavnički dom, koji je tu smjenu već izglasao.

Obaveza smjene pojedinačnih ministara u oba doma PS BiH nalazi se u Zakonu o Vijeću ministara BiH i poslovnicima o radu oba doma parlamenta, za koje on ističe da su suprotni Ustavu BiH, koji to propisuje samo za kolektivnu smjenu Vijeća ministara BiH. Zbog toga bi ti propisi trebali biti podvrgnuti preispitivanju njihove ustavnosti u Ustavnom sudu BiH.

(24sata.info)