Ipak, to može izazvati nelagodu pa ćete htjeti promijeniti svoju rutinu.
“Postoji mnogo koristi od konzumacije kafe za probavu. Kafa se smatra lošom zbog kofeina koji sadrži i zbog toga što ima mnogo šećera, ali se u medicini koristi stoljećima”, pojasnila je gastroenterologinja dr. Sunana Sohi.
Ona tvrdi da kafa utiče na nivo želučane kiseline na nekoliko načina. Kao rezultat toga, neke osobe mogu imati probleme poput dispepsije koji se mogu riješiti izbjegavanjem kofeina ili konzumiranjem kafe uz hranu, prenosi Klix.
Kofein potiče proizvodnju hormona gastrina koji je odgovoran za stvaranje želučane kiseline. Ovaj hormon pomaže u procesu probave i povećava kiselost želuca. Fenoli, spojevi koji su prisutni u kafi također doprinose nivou kiseline u probavnom sistemu.
Kada je želudac izložen kiselini može se javiti osjećaj nelagode. Kafa ima pH oko 5, dok želučana kiselina pH oko 2 što je čini kiselijom. Ipak, svaka osoba reaguje različito, a ukoliko osjetite nadutost i bolove u donjem dijelu stomaka nakon što popijete kafu na prazan želudac, vjerovatno imate problema sa kiselinom.
Konzumiranje kafe na prazan želudac povećava proizvodnju želučane kiseline što dovodi do nelagode kod nekih osoba. Također, odabir tamnijih zrna kafe umjesto svjetlijih može pomoći vašem želucu jer tamnija zrna imaju manje kiseline.
Osim toga, ukoliko primijetite veće probleme zamijenite kafu drugim napitkom, poput čaja koji je dobra alternativa.
(24sata.info)