Alis Čolaković novi je predsjednik Gradskog odbora Stranke demokratske akcije grada Mostara.

Višemjesečna na momente bespoštedna bitka s jedne je strane imala i baš žestoke udarce, teške riječi u javnom prostoru, intrige… S druge strane, završena je jednoglasnom odlukom SDA-ovaca Mostara da se izabere novi predsjednik. Koji se uz to ne izjašnjava kao Bošnjak.

Čolaković je pristao na intervju za Politicki.ba, prvi koji je dao. Ali uz uslov da to bude u pisanoj formi…

Je li stavljena tačka na žestok rat unutar mostarske SDA Vašim izborom za predsjednika gradske organizacije? Pale su teške riječi. Vaš vas je prethodnik Salem Marić optuživao i za radikalnu struju unutar SDA. Jeste li to prevladali? Da li se Marić izvinio? 

– Prije svega, zahvaljujem Vam se na interesovanju i prilici da odgovorim na sva Vaša pitanja. Moram kazati na samom početku kako je Izborna sjednica Skupštine protekla ipak dostojanstveno i demokratski. Gospodin Marić je povukao svoju kandidaturu i na kraju sam jednoglasno izabran za predsjednika, a jednoglasno je izabran i Izvršni odbor Gradske organizacije SDA Mostar. Tačno je da je u proteklom periodu bilo neprimjerenih riječi, izjava, različitih špekulacija, medijskih naslova, ali sada je to sve iza nas. Bitno je da je izborni proces u mostarskoj SDA uspješno priveden kraju. Gospodin Marić je bio dva mandata predsjednik SDA i u tom periodu ostvarili smo neke dobre, pozitivne rezultate. Na samoj Skupštini sam rekao da gospodin Marić treba ostati dio šireg tima SDA Mostar. Naravno, s razlogom sam kandidovan za predsjednika organizacije jer smo željeli određene promjene u načinu rukovođenja procesima ali želim da istaknem kako ja lično, a vjerujem i ostali saradnici, pružamo ruku prema svim dobronamjernim ljudima koji žele pomoći ovom gradu. Tačno je da je gospodin Marić imao određene nesmotrene izjave u javnosti koje zaista ne stoje i onakve izjave nisu potrebne bilo kome od nas koji nosimo teret odgovornosti. Postoji nešto što je činjenica i nešto što nije činjenica. Iznosit ćemo samo činjenice i istinu. Zbog toga smo izabrani i na tome bih se zaustavio u pogledu ovog pitanja.

Izabrani su i Vaši potpredsjednici. Da li pozicioniranje Adila Šute za jednog od potpredsjednika znači da on neće biti predsjednik Kantonalnog odbora SDA HNK? Ili ta pozicija potpredsjednika ne isključuje predsjedničko mjesto KO SDA HNK?

– Za potpredsjednike Gradske organizacije SDA Mostar izabrani su Adil Šuta i Haris Šabanović. Ministar finansija u Vladi HNK i zastupnik u Parlamentu Federacije BiH. Mislim da smo njihovim izborom za potpredsjednike poslali jednu snažnu političku poruku. To su ozbiljni ljudi sa backgroundom, karijerom u usponu, sa podrškom članstva i građana.

Što se tiče kandidature za mjesto predsjednika Kantonalnog odbora SDA HNK, mi smo na Skupštini Gradske organizacije SDA Mostar jednoglasno, a nakon obavljenih razgovora i konsultacija sa svima, predložili dosadašnjeg predsjednika Edina Mušića. U tom pogledu, koliko mi je poznato, kolega Šuta niti je tražio niti imao posebnu ambiciju što se tiče pozicioniranja unutar Stranke na nivou HNK, već je prihvatio da bude dio tima na gradskom nivou gdje nas čekaju novi izazovi pozicioniranja pred naredne lokalne izbore.

Šta su Vaši prvi prioriteti sada?

– To sam rekao i na Skupštini Gradske organizacije, ponovit ću i sada, moramo krenuti sa jednim snažnim dinamiziranjem procesa unutar naše organizacije. Odmah poslije konstituirajuće sjednice Izvršnog odbora ćemo krenuti sa obilaskom “terena”, odnosno svih mjesnih ogranaka stranke. Održat ćemo brojne sastanke s našim članovima i simpatizerima, kako bismo stekli jasniju sliku stanja na terenu u pogledu pripreme za predstojeće lokalne izbore.

Naravno, paralelno s tim, obavit ćemo niz radno-konsultativnih sastanaka s predstavnicima drugih političkih organizacija, kako bismo na bazi iskrenih, dobronamjernih i poštenih odnosa, ponudili našu viziju i naš plan za bolji, efikasniji i uređeniji Mostar, u kontekstu pripreme za predstojeće lokalne izbore.

U ovom mandatu Gradskog vijeća može se kazati da su brojne stvari pokrenute s “mrtve tačke” nakon osam godina nepostojanja Vijeća, međutim sada nam je potreban jedan novi zamah i energija u pogledu razvoja Mostara u punom smislu te riječi.

Imate li problema? Obzirom da ste se izjasnili kao “Ostali”, a ne Bošnjak, pa ste sada izabrani na čelo GO SDA Mostar?

– Nemam nikakvih problema u tom pogledu, naravno. SDA je demokratska stranka, najjača politička organizacija sa jakom infrastrukturom i sa ozbiljnim ljudima. Prije četiri godine smo imali jednu dobru i jasnu strategiju kada su u pitanju izbori u Mostaru gdje važe ipak nešto komplikovanija pravila i gdje imate šest područnih lista i jednu gradsku, a kao što Vam je poznato u Gradskom vijeću su prisutne određene maksimalne kvote zastupljenosti Bošnjaka, Hrvata, Srba i Ostalih. Zahvaljujući toj našoj strategiji, predanom radu na terenu, aktivnostima, zahvaljujući našim aktivistima i volonterima, naravno i cjelokupnom rukovodstvu, uspjeli smo doći do većine od 18 mandata u Gradskom vijeću, bez obzira na kasniji ishod i opredjeljenje Naše stranke kao dio BH Bloka da ne podrži dr. Guzina za gradonačelnika. Mislim da Vam je sada malo jasnija slika u pogledu izjašnjavanja kao “Ostali”.

Hoće li SDA na općinskim izborima u Mostaru nastupiti sama ili u koaliciji – bloku s nekim drugim strankama. Molim objašnjenje – ako idete samostalno, zašto, a ako idete u bloku s nekim – s kim i zašto?

– To ćemo još vidjeti u narednom periodu. Mislim da sam dijelom već odgovorio na ovo pitanje. Mi smo u potpunosti spremni na otvorene razgovore sa svima koji vole ovaj grad i ovu zemlju. Spremni smo, na bazi iskrenih, poštenih i dobronamjernih odnosa, praviti jednu zdravu priču koja će intenzivnije pokrenuti ovaj grad. Sigurni smo da to očekuju i građani. Mi nemamo taj luksuz da se ponašamo uvrijeđeno i egocentrično, moramo shvatiti da predstavljamo građane i da trebamo dati sve od sebe da ovaj put ipak uspijemo izabrati gradonačelnika koji se neće ponašati selektivno, koji neće neke stvari stopirati, a neke ubrzavati, neke problematizirati, a neke ne, koji će nečije zahtjeve držati godinama u ladicama Gradske uprave, a nečije momentalno rješavati. To su sve stvari koje moramo razjasniti međusobno sa svima onima koji vole ovaj grad i našu zemlju i na bazi toga ćemo razgovarati kao liderska stranka koja je i 2020. godine okupila jedan snažan probosanski blok, sa svima koji budu spremni na ovakav vid saradnje, jer ipak Mostar ima jednu posebnu specifičnost i težinu i niko se ne smije s tim igrati.

Govore mi da HDZ najviše žali zbog odlaska Marića. SDA je trpjela i trpi dosta kritika u Mostaru zbog politike koju vodi. A ta politika, prema kritikama, čvrsto je pratila HDZ. Hoćete li šta mijenjati i ako hoćete, koje su to promjene. 

– Da budemo iskreni do kraja, Grad Mostar kao i druge jedinice lokalne samouprave ima svoju izvršnu i predstavničku vlast. Izvršna vlast je gradonačelnik i Gradska uprava čiji je on šef. S druge strane je predstavnička vlast oličena u Gradskom vijeću, međutim pozicija gradonačelnika i neke pozicije unutar Gradske uprave su nemjerljive s pozicijom vijećnika, pa čak i predsjednika Vijeća.

Gospodin Marić je u prethodnom, odnosno u još aktuelnom mandatu, koji je pri kraju, obnašao poziciju predsjednika Gradskog vijeća koje je zaista solidno radilo. Nakon osam godina nepostojanja Vijeća, dinamizirane su sjednice, usvojen je veliki broj odluka, planova, zaključaka, strategija, inicijativa i drugih akata. Stvari su pokrenute, međutim u okviru tako podijeljenih nadležnosti gdje puno veću moć i snagu ima gradonačelnik, Vi nemate mehanizam da nekoga natjerate da nešto uradi. Ja se nadam da će se to promijeniti promjenom kompletne paradigme odnosa, kao i pregovaranjem.

Gradska uprava je HDZ-ova. To se najjasnije vidjelo na primjeru inicijative Islamske zajednice da gradi u centru grada. Kako ćete promijeniti dosadašnju politiku Gradskog vijeća? 

– Upravo sam u prethodnom pitanju odgovorio što se tiče podijeljenih nadležnosti Gradske uprave na čelu sa gradonačelnikom i Gradskim vijećem. Gradsko vijeće svakako treba nastaviti sa intenzivnim radom, održavanjem sjednica, usvajanjem konkretnih odluka i strategija, ali da bismo u potpunosti promijenili paradigmu, potrebno je to uraditi sa izvršnih pozicija.

Upravo iz navedenih razloga apelujem na sve političke stranke i sugrađane, da pokažu zrelost i odgovornost te da po strain ostavimo lične sujete ili eventualne sukobe. Naš grad može i zaslužuje bolje, a naša ruka je pružena prema svim dobronamjernim i iskrenim ljudima.

I dalje su u Mostaru ulice s imenima ustaških zločinaca. Hoćete li moći to promijeniti i ako hoćete – kada i kako? Ako nećete, zašto?

– Da, tačno. U 21. vijeku u Mostaru ulice nose nazive po imenima ustaških zločinaca i fašista iz Drugog svjetskog rata. Istovremeno, neki za sebe kažu da su “nositelji europskih vrijednosti”. To je jedan paradoks i nešto što nikako ne ide jedno s drugim, a mi s tim svakodnevno živimo. To nije samo slučaj u Mostaru, nego i u Stocu, Čapljini, Neumu…

Maloprije smo govorili o funkcionisanju Gradskog vijeća i o komplikovanosti izbora za Gradsko vijeće. Većina značajnijih odluka, uključujući i izmjene naziva ulica donosi se dvotrećinskom većinom, što znači da je potreban jedan široki konsenzus za takve vrste odluka, koji za sada ne postoji nažalost. Naravno, mi ćemo nastaviti istrajavati u tom pravcu, jer je neprihvatljivo da u 21. vijeku ulice nose nazive po fašistima.

U kojoj mjeri postoji disbalans u zapošljavanju Bošnjaka u gradskim institucijama. Prema tvrdnjama u javnosti on je jako narušen. 

– Tačno je da postoji određeni disbalans u zapošljavanju Bošnjaka i tu se vraćamo na temu koju smo prethodno obradili, a to je nadležnost i snaga Gradske uprave i gradonačelnika i koliko je ta pozicija bitna.

Više puta je na sjednicama Gradskog vijeća upućivano pitanje u vezi tog disbalansa, međutim uvijek su se vješto izbjegavali odgovori, iz dobro poznatih razloga, a to je da se mora pratiti popis stanovništva, na čemu ćemo istrajavati u narednom periodu.

Šta je Vaš plan kada je Uborak u pitanju?

– Deponija na lokalitetu Uborka je zaista jedan veliki problem koji ima Grad Mostar i od toga se ne može pobjeći. Mi se s tim problemom moramo suočiti i pokušati ga riješiti na najbezbolniji način prihvatljiv struci, Gradu i građanima. Gradsko vijeće je usvojilo Plan prilagođavanja upravljanja otpadom i ja se kao čovjek iskreno nadam da ćemo doći u fazu da razgovaramo ili o lokaciji koja je prihvatljiva svima ili o spalionici ili o adekvatnoj sanaciji deponije i iskorištavanju resursa.

Moramo razmišljati i poduzetnički. U svijetu su danas smeće i otpad resursi koji doprinose lokalnim zajednicama jer se na pravi način eksploatišu. Ne trebamo izmišljati toplu vodu, uz pomoć struke trebamo izanalizirati rješenja drugih gradova i općina širom Evrope i pronaći model koji nam je finansijski najprihvatljiviji.

 

(politički.ba)