Vrijeme objave primirja, njegova kratkoća i iznenadna, jednostrana priroda – ako su saveznici Ukrajine trebali još jedan dokaz o ruskom ciničnom pristupu miru, objava trenutnog uskrsnog primirja upravo im je to dala, piše CNN u analizi.

Primirje je najavljeno svega nekoliko sati nakon što su američki državni sekretar Marco Rubio i njegov šef, predsjednik Donald Trump, poručili da im je u idućim danima hitno potreban znak da je Kremlj ozbiljan po pitanju mira. Za ruske pristaše subotnja objava predsjednika Vladimira Putina možda je djelovala kao znak dobre volje prema Trumpu, no sama najava ima toliko praktičnih nedostataka da je gotovo sigurno riječ o pokušaju da se podrži Putinova lažna teza da Kijev ne želi zaustaviti rat.

Za ukrajinske snage nastat će logistički haos ako odjednom moraju prekinuti borbe na Putinov mig. Neki položaji na ratištu mogli bi biti usred žestokih sukoba u trenutku kad dođe naredba, a za ovakvu vrstu prekida potrebni su dani pripreme i usklađivanja.

Sigurno će doći do dezinformacija koje će zbunjivati vojnike – kako primijeniti primirje, kako prijaviti ili reagovati na kršenja, pa čak i šta učiniti kad ono završi.

Moguće je da će se ovaj trenutak pokazati kao rijedak dokaz da obje strane mogu nakratko prekinuti nasilje. No, daleko je vjerovatnije da će obje strane iskoristiti kršenja i zbrku kako bi pokazale da onoj drugoj ne treba vjerovati. Ukrajinske vlasti su u subotu navečer po lokalnom vremenu poručile da su ruski napadi na ratištu nastavljeni, prenosi Index.hr.

Trenutno važeće 30-dnevno primirje koje se odnosi na energetsku infrastrukturu stiglo je usred potpunog haosa.

Bijela kuća je objavila da su “energetika i infrastruktura” obuhvaćene, Kremlj je tvrdio da su odmah zaustavili napade na energetsku infrastrukturu, a Ukrajina je tvrdila da je primirje počelo sedam dana kasnije nego što je naveo Kremlj. Provedba je također obilježena nepovjerenjem i optužbama za kršenja.

Moskva je već donijela sličnu jednostranu odluku u januaru 2023., kada je pozvala na dan mira kako bi pravoslavni kršćani mogli obilježiti Božić, što je bio potez koji su tada Kijev i zapadni lideri odbacili kao stratešku stanku radi vojne koristi.

Pravo primirje zahtijeva pregovore s protivnikom i pripreme kako bi zaista zaživjelo. Ova nagla žurba djeluje kao potez osmišljen isključivo kako bi se zadovoljilo zahtjev Bijele kuće za nekim znakom da je Rusija spremna stati s ratom.

Primirje će vjerovatno pridonijeti Trumpovoj povremeno promoskovskoj interpretaciji sukoba. Također bi moglo stvoriti probleme Ukrajini ako je, što je moguće, kasnije optuže za kršenje onoga što Washington može smatrati ruskim znakom dobre volje.

Ovaj kratak, vjerovatno simboličan, gotovo sigurno jednostran i u praksi neprovediv prekid trogodišnjeg rata vjerovatno će više štetiti ulozi diplomatije u narednim mjesecima nego što će joj pomoći.

(24sata.info)