Norveški teniser Casper Ruud (8. ATP) plasirao se u finale Roland Garrosa nakon što je večeras u polufinalu savladao Hrvata Marina Čilića (23. ATP).

Nakon tri sata igre bilo 3:1 u setovima za Norvežanina, a rezultat po setovima je bio 3:6, 6:4, 6:2, 6:2.

Obojica tenisera su oprezno otvorila meč bez mnogo rizika sve do sedmog gema kada je Ruud izgubio svoj servis. Čilić takav poklon nije ispustio te je uz još jedan dodatni break ubjedljivo otvorio meč i poveo sa 1:0 u setovima.
U drugom setu proradili su servisi kod obojice tenisera pa je viđeno više od 10 asova. Presudni je bio treći gem kada je Čilić izgubio svoj servis, što je Norvežanin znalački iskoristio do kraja seta i bez greške poravnao rezultat u setovima.

Nastavio je Ruud odlično servirati i u trećem setu, dok se igra Hrvata potpuno raspala pa je izgubio dva prva servisa. Norvežanin je tako brzo preokrenuo rezultat u setovima i došao na korak od finala.

Ono što treba spomenuti jeste da je meč Čilića i Ruuda bio prekinut na nekoliko minuta u trećem setu.

Naime, nakon što je prošlo malo više od dva sata igre na teren je utrčala jedna aktivistkinja iz publike i zavezala se za mrežu.

Na sebi je nosila majicu na kojoj je pisalo “Ostalo nam je još 1.028 dana”, a u pitanju je protest zbog klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja.

U istom ritmu Čilić je nastavio i u četvrtom setu izgubivši odmah svoj servis. Ruud je potom osvojio još jedan break i na kraju na dominantan način stigao do pobjede i finala drugog Gland Slam sezone.

Ruud će u finalu Roland Garrosa igrati protiv Španca Rafaela Nadala (5. ATP) koji je ranije danas izborio borbu za trofej nakon predaje Nijemca Alexandra Zvereva zbog povrede. Finale je u nedjelju.