
Na tom će sastanku, čiji je početak zakazan u 10.30 sati u Konjicu, biti doneseni finalni zaključci vezano za početak nove školske godine.
– Jedan od naših prijedloga bit će da školska godina ne počne s prvim danima septembra, nego da idemo od 15., dakle, da se odgodi za još 15-ak dana. Mi se stabilizujemo, dobra je situacija, ali ona još uvijek nije skroz stabilna i ne bismo željeli da napravimo pogrešan korak. Iz tog razloga ćemo pokušati da izdogovaramo da se za 15-ak dana odgodi početak školske godine – rekao je na današnjoj konferenciji za novinare pomoćnik federalnog ministra zdravstva i član Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH Goran Čerkez.
Šef Službe za epidemiologiju ZZJZ FBiH i član Kriznog štaba Ministarsstva zdravstva FBiH istakao je kako se otvaranje škola mora izvesti na siguran način i u skladu sa općim javnozdravstvenim odgovorom zemlje na koronavirus.
– Sedmodnevna incidenca na 100.000 stanovnika je preko 30 u devet kantona FBiH. Odluka o ponovnom otvaranju svakako iziskuje jednu širu diskusiju svih zainteresiranih strana, prije svega nadležnih ministarstava i ona se intenzivno odvija ovih dana. A za sutra je planiran taj veliki sastanak – naveo je Musa.
Premise kojim su se prdstavnici Kriznog štagba vodili u razmatranju cjelokupne epidemiološke situacije jesu prije svega rizik po samu djecu, al i rizik koji predstavljaju sekundarni prenosi, odnosno koliko bi otvaranje škola i daljnji prenosi infekcije iz škola u domaćinstva doprinijeli pogoršanju epidemiološke situacije.
Kao primjer naveo je Izrael, gdje su 10 dana nakon otvaranja škola zabilježene epidemije u školskom okruženju.
– Otvaranje škola u punom kapacitetu nosi definitivno najveći rizik od prijenosa koronavirusa i nastajanja žarišta i do šireg prijenosa u zajednici – naglašava Musa.
Alternativni vidovi nastave, poput online nastave, kako je naveo, nose najmanji rizik, ali ne mogu biti jedino prihvatljivo rješenje, a za neke uzraste (poput djece do 4. razreda) su potpuno neprovodivi.
– Smatramo da je kombinacija ova dva pristupa najoptimalnija varijanta – otvaranje škola za određene uzraste, za manji broj đaka u grupi, te strogo pridržavanje higijensko-eipdemioloških mjera – poručio je Musa.
Najpreporučljivije je, nastavlja, otvoriti škole za đake do 4. razreda, a ostavljena je mogućnost i da se razmotri otvaranje nastave u učionicama za učenike prvih razreda srednjih škola.
(24sata.info)