Pixnio

Potrošači (kako ekonomija naziva ljude koji kupuju robu ili plaćaju usluge) se prilagođavaju ekonomskoj situaciji. Deustche Welle iskoristio je nekoliko istraživanja kako bi doznao čega se to potrošači naprije odriču u vremenima krize, piše Manager.

Nijemci su pesimistični kada se radi o njihovoj životnoj situaciji u narednom razdoblju, a i općenito kada je riječ o ekonomskoj situaciji u zemlji. Po tome su ipak “najgori” u svijetu Japanci, koji čine izuzetak u odnosu na druge azijske zemlje. A u Europi su od Nijemaca pesimističniji Francuzi i Talijani, piše Deutsche Welle.

To su neki od rezultata najnovijeg EY Future Consumer Indexa, globalnog istraživanja u kojem je ispitano više od 23.000 potrošača. U Njemačkoj je u istraživanju sudjelovalo 1000 osoba.

EY je skraćenica za Ernst & Young, jednu od četiri vodeće konzultantske tvrtke u svijetu u području računovodstva i poreza sa 395.000 zaposlenih, od toga u Njemačkoj više od 11.100.

Prema istraživanju, veliki dio stanovništva u Njemačkoj zabrinut je zbog visokih ili rastućih troškova energije (86%), troškova za hranu i kućne potrepštine (84%), kao i troškova za benzin i druga goriva (69%).

Njih 40%, zbog svoje financijske situacije, prešlo je s brendiranih proizvoda na one jeftinije, koje supermarketi i drogerije obično nude pod svojim imenom.

Zbog krize, potrošači u Njemačkoj žele smanjiti svoje troškove za dostavu namirnica (49%) i gotovih jela (48%, članstvo u teretanama (43%) te troškove za posjete restoranima, kazalištima i kinima (40%).

No navike kod kupovine namirnica mijenjaju se u suprotnom pravcu. Više ljudi u Njemačkoj planira potrošiti više novca (29%) nego uštedjeti (10 %), na kupovinu svježih namirnica. Odricanje od putovanja, Nijemcima također nije drago. Njemačka turistička industrija tijekom ljeta zabilježila je rast.

Prema podacima Njemačkog turističkog saveza (DRV), do kraja kolovoza prihod je bio deset posto veći nego ljeti 2023. “Ali ne smijemo biti naivni. Ako se negativni ekonomski trendovi učvrste, ovaj razvoj neće zaobići ni turistički sektor”, upozorio je direktor DRV-a Norbert Fiebig, piše Manager.ba.

(24sata.info)