Fudbaleri Borca su se nakon poraza od Radnika u prošlom kolu uspjeli vratiti na pobjednički kolosijek i slaviti na gostovanju kod Mladostisa 0:2, u meču 12. kola Premijer lige BiH.

Vidjeli smo danas dosta dobar meč u duelu ova dva kluba. Mnogo uzbuđenja je bilo i u prvom poluvremenu, ali ono nije ponudilo pogotke, koji dolaze u nastavku.

Tada je mnogo bolje zaigrao Borac i na krilima Jove Lukića je stigao do punog plijena na ovom gostovanju.

Prva uzbuđenja na ovom meču su viđena već u 4. minuti kada je prvo nakon lijepe akcije Borca centrirao Ćosić, a Mahmić uspio izbiti loptu, da bi odmah na drugoj strani Hadžić zaobišao Pavlovića, ali iz teške pozicije nije uspio pogoditi gol.

Minut poslije Mladost dolazi do pogotka preko Dedića, ali sudija Kaljanac ga poništava jer je pomenuti igrač napravio faul u napadu. Na prvu je to izgledalo kao dosta diskutabilna odluka, ali na ponovljenom snimku se vidi da je Dedić nagazio Brtana.

U 20. minuti je Mladost imala prvu veliku priliku, a tada je nakon centaršuta s desne strane lopta došla do Hadžića, koji usamljen sa pet metara šutira, ali Pavlović brani ovaj čist zicer napadaču Mladosti.

Borac je svoju jedinu i najbolju priliku u prvom poluvremenu imao u 30. minuti, kada je Lukić dodao do Georgieva, koji iz sjajne pozicije loše šutira pravo u Bukvića.

Na odmor se otišlo bez golova (0:0), ali drugo poluvrijeme je donijelo i pogotke.

Razigrao se tim Vlade Jagodića, dominirao od prve minute nastavka, a to mu se isplatilo već u 50. minuti, kada sjajan centaršut Ziljkića sa lijeve strane koristi snalažljivi Lukić, koji prsima sa 2-3 metra šalje loptu u gol za 0:1.

Nastavio je Borac napadati i nakon toga, a ubrzo je u igru Jagodić poslao najnovije veliko pojačanje Dejana Melega. Upravo je Meleg svega tri minute nakon što je ušao u igru imao veliku priliku, šutirao je glavom, ali je fantastičnom reakcijom svoj gol spasio Bukvić.

Nije bilo spasa za Bukvića u 62. minuti, kada je raspoloženi Lukić došao do svog drugog pogotka na ovoj utakmici. Prvo je šutirao Ziljkić, a loptu odbio Bukvić, da bi se Lukić našao na pravom mjestu i poslao loptu u mrežu za 0:2.

Do pogotka je pet minuta poslije mogao i Zakarić. Sjajno je probio po desnoj strani, došao pred Bukvića, a onda je pokušao u sredini proigrati Ziljkića, koji kasni na njegovo dodavanje.

Mladost je do kraja dva puta prijetila preko rezerviste Kovača, ali njegovi pokušaji nisu mnogo zabrinuli Pavlovića, dok je Borac imao još nekoliko prilika preko jako dobrog Melega, koji je pokazao da bi mogao biti pojačanje za Borac u nastavku sezone.

Završilo je trijumfom Banjalučana od 0:2.

Ovom je pobjedom Borac stigao na drugo mjesto sa 24 boda, dva manje od Sarajeva i dva više od Željezničara, ali sarajevski klubovi imaju i dva meča manje.

Mladost je ostala devetoplasirana sa 13 bodova.

Premijer liga BiH, 12. kolo:

Mladost DK – Borac 0:2 (Lukić 50’, 62’)

Stadion: MGM Farm Arena. Sudija: Haris Kaljanac (Sarajevo). Žuti kartoni: Dedić, Žulj, Begić (Mladost DK); Jovanović, Radulović (Borac).

MLADOST: Bukvić, Alić, Mahmić, Nikolić, Žulj (Veladžić), Begić, Dejanović, Dedić (Kovač), Vazda, Hiroš, Hadžić.

BORAC: Pavlović, Radulović (Vojnović), Jovanović, Ćosić, Milojević, Borovčanin, Brtan, Ziljkić (Subić), Zakarić, Georgiev (Meleg), Lukić (Marković).