biznis.ba

U savremenoj potrazi za blagom, jedan Britanac pokušava da povrati milione u bitcoinima sa krajnje neobične lokacije – deponije u Newportu, u Walesu, piše biznis.

Ova nesvakidašnja priča ističe nestabilnu prirodu kriptovaluta i neočekivane posljedice digitalnog doba.

Dilema bitcoin milionera

James Howells, 39-godišnji IT stručnjak iz Velike Britanije, našao se u neobičnoj situaciji. Godine 2013. slučajno je bacio hard disk koji je sadržao ključeve za pristup 8.000 bitcoina. U to vrijeme, ova digitalna valuta imala je skromnu vrijednost. Međutim, meteorski rast kriptovaluta pretvorio je Howellsovu grešku u potencijalno bogatstvo od približno 750 miliona funti (875 miliona eura) do 2025. godine.

Gubitak vrijednih predmeta nije rijetkost. Slično tome, jedan čovjek je nedavno dobio sudski spor protiv proizvođača brijača zbog povrede prilikom brijanja, pokazujući kako svakodnevni incidenti mogu dovesti do neočekivanih posljedica. Međutim, u Howellsovu slučaju, ulozi su daleko veći, što ga navodi na preduzimanje izuzetnih mjera kako bi povratio izgubljeno bogatstvo.

Plan kupovine deponije

Suočen s višestrukim odbijanjima lokalnih vlasti da mu dozvole pretragu deponije u Newportu, Howells je osmislio smjeli plan. Sada namjerava da kupi cijelu deponiju, čime bi sebi omogućio neograničen pristup za sprovođenje pretrage. Ovaj nekonvencionalni pristup pokazuje dokle su pojedinci spremni da idu kako bi povratili izgubljena bogatstva u digitalnom dobu.

Howellsova potraga postaje još hitnija zbog planova lokalnog vijeća da deponiju preuredi u solarnu farmu. Ovaj razvoj događaja prijeti da trajno zatvori pristup zakopanom hard disku, dodajući osjećaj hitnosti njegovim naporima.

Slučajno bacanje

Priča o tome kako su Howellsovi bitcoini završili na deponiji služi kao opomena o važnosti pažljivog čuvanja digitalne imovine. Tokom rutinskog čišćenja kancelarije 2013. godine, Hauels je izdvojio ključni hard disk i ostavio ga u crnoj kesi u hodniku. Njegova supruga, misleći da se radi o kućnom otpadu, nesvjesno ga je bacila zajedno s ostalim smećem, šaljući ga na današnje odlagalište u Newportu.

Ovaj incident jasno pokazuje koliko su digitalna bogatstva ranjiva. Dok neke zajednice pronalaze inovativne načine za podsticanje rasta populacije, poput francuskog sela koje novim roditeljima nudi zlatne poluge, Howellsova priča ističe koliko su veliki potencijalni gubici u digitalnom svijetu.

Pravni sporovi i uporna potraga

Hauelsova borba za povratak izgubljenih bickoina obilježena je pravnim preprekama. Njegovi pokušaji da dobije dozvolu za pretragu deponije kontinuirano su odbijani od strane lokalnih vlasti. Nedavno je izgubio i sudski spor protiv opštine, dodatno otežavajući pristup lokaciji.

Uprkos ovim preprekama, Howells ne odustaje, što pokazuje koliko potencijalno kriptovalutno bogatstvo može uticati na ljude. Njegova spremnost da kupi čitavu deponiju svjedoči o ekstremnim mjerama koje su pojedinci voljni preduzeti u potrazi za digitalnim blagom.

Tehnološki izazovi i ekološka zabrinutost

Pronalaženje jednog hard diska na ogromnoj deponiji predstavlja ozbiljan tehnološki i ekološki izazov. Pretraga bi zahtijevala pažljivo iskopavanje i specijalizovanu opremu kako bi se uređaj pronašao i bezbjedno izvadio, a da se ne izazove šteta okolini.

Ekološka pitanja igraju ključnu ulogu u nevoljkosti lokalnih vlasti da odobre pretragu. Potencijalni poremećaji u ekosistemu deponije i rizik od oslobađanja štetnih supstanci tokom iskopavanja predstavljaju značajne faktore u njihovom donošenju odluka.

Dugovječnost elektronskih komponenti dodaje još jednu složenost potrazi. Dok su neki materijali, poput volfram karbida, poznati po svojoj otpornosti, stanje Howellsovg hard diska nakon godina provedenih na deponiji ostaje neizvjesno.

(24sata.info)